Oto Haber

Published on Ağustos 1st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Honda kardan zarar etti

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Japon otomobil üreticisi Honda’nın ilk çeyrek karı, 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından yüzde 88 azaldı.
Tokyo merkezli şirketten yapılan açıklamada, geçen yıl ilk çeyrekte 274 milyar yen olan net karın bu yıl aynı dönemde 31,7 milyar yene (408 milyon dolar) gerildiği bildirildi.
Japonya’da meydana gelen deprem ve tsunami sonrasında, Honda’nın üretimi, arz zincirinde meydana gelen kesinti nedeniyle yavaşladı. Ancak şirket toparlanma işaretlerini göz önünde bulundurarak, 2012 yılı Mart ayında sona eren mali yıl için daha önce 195 milyar yen olarak açıkladığı kar beklentisini ise 230 milyar yene çıkardı. Geçen mali yılda ise Honda 534 milyar yen kar açıklamıştı. Honda’nın tüm yıl için gelir beklentisi de 8,7 trilyon yen (112 milyar dolar) oldu.
Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Honda’nın kârı yüzde 88 azaldı” haberinden alınmıştır (01/08/2011).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑