Oto Haber

Published on Ocak 25th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Hiriko AB’ye tanıtıldı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İspanya’da bir grup küçük işletme tarafından geliştirilen, katlanan elektrikli küçük otomobil, tüm çevre kirliliği kaynaklarının yasaklanacağı kentler için model araç olarak Avrupa Birliği Komisyonu’na tanıtıldı.
Konsepti geliştiren konsorsiyumun temsilcisi Gorka Espiau tanıtım sırasında AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’ya, aracın “Hiriko” olan adının Bask dilinde “kent” anlamına geldiğini belirterek, elektrikli aracın Komisyon’a şehir merkezlerinde benzinle çalışan araçları yasaklama fikrine yanıt olarak sunulduğunu kaydetti.
2013’te bu uygulamayla birlikte birçok kentte kullanıma girecek araçla ilgili olarak konsorsiyum, AB’nin başkentinde 100 kadar araçtan oluşacak küçük bir filo için görüşmelerde bulunuyor.
ABD’nin prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technologie (MIT) Media-Lab tarafından konsepti tasarlanan, ancak Bask bölgesinde faaliyet gösteren yedi küçük işletmenin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından geliştirilen ve üretilen Hiriko, her bir şirketin üretiminden sorumlu olduğu modüllerden oluşuyor. Aracın kullanılmaya başlanacağı kentlerde daha sonra montaj fabrikalarının kurulması düşünülüyor.
Aralarında Malmö, Berlin, Barselona, Vitoria-Gasteiz, San Francisco, Hong-Kong, Quito ve Galapagos adaları gibi birçok kent bu sevimli aracın kent merkezinde kullanılması için konsorsiyuma başvuruda bulunurken, Bask şirketler grubu, şu anda Paris, Londra, Amsterdam, Cenevre, Boston, Dubai, Abu Dabi ve Brüksel kentleriyle görüşmeleri sürdürüyor.
Konsorsiyumun temsilcisi Gorka Espiau tanıtım sırasında yaptığı açıklamada, Malmö kentinin durumunun özel olduğunu, çünkü montaj fabrikasının, Iraklı sığınmacıların yerleştirildiği bir mahallede kurulacağını belirtti.
Montoaj tesisi sadece 300 m2 genişliğinde ve montaj, tanıtım ve satış için 30 kadar kişinin istihdam edilmesi yeterli olacak.
12.500 avroya satılması düşünülen Hiriko’nun kent merkezindeki ulaşımda, Avrupa’nın birçok kentinde uygulanan ücretsiz bisiklet hizmeti gibi kullanılması düşünülüyor.

AA, Haber7

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑