Oto Haber

Published on Şubat 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Hem daha güçlü, hem daha verimli: Yeni Audi S3 Sportback

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Audi, tamamen yenilenmiş S3 Sportback modelini sundu. 280 hp güce ve 380 Nm torka sahip yeni S3 Sportback, 100 km’de sadece 6,9 litre yakıt tüketiyor.

Sınıfının en iyi performansını sunan Audi S3 Sportback verimliliğiyle örnek gösterilecek nitelikte: 2.0 TFSI motorun ortalama yakıt tüketimi 100 km başına sadece 6,9 litre. Önceki modelle tek ortak noktası motorunun 1.984 cc’lik silindir hacmi. Yenilenen 2.0 TFSI motor 280 hp güç ve 380 Nm’lik azami tork üretiyor. Etkileyici bir sese sahip yüksek performanslı 2.0 TFSI motor sürücünün isteklerine anında cevap veriyor.

Altı vitesli S tronic ile donatıldığında S3 Sportback sıfırdan 100 km/saat hıza sadece 5,0 saniyede çıkıyor. Altı vitesli manuel aktarma organı ise bu hıza ulaşmak için sadece saniyenin onda beşi daha fazla zamana ihtiyacı duyuyor. Azami hız elektronik olarak 250 km/saate sınırlandırılmış.

quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ve yeniden tasarlanan kavrama sistemi sayesinde S3 Sportback, virajlarda daha hızlı ve güvenli şekilde hızlanabiliyor. Yağmur veya kar dahil her koşulda dinamizmini koruyor.

Yüksüz ağırlığı 1.445 kilogram olan Audi S3 Sportback’in hafif konstrüksiyonu dinamik performansını destekler nitelikte. Bir önceki modele göre 70 kilogram daha hafif olan beş kapılı S3’ün yolcu bölümünde büyük oranda güçlendirilmiş çelik kullanılmış, ön tampon ve motor kapağı alüminyumdan yapılmıştır. S3 Sportback’teki 2.0 TFSI motor, bir önceki motora kıyasla 5 kilogram daha hafif. Bunların sayesinde, S3 Sportback çok dinamik bir performans sergileyebiliyor.

Dış tasarımı yeni Audi S3 Sportback’in dinamik özelliklerini açıkça vurguluyor. Bu çizgi üstü model 4.324 milimetre uzunluğunda, 1.785 milimetre genişliğinde ve 1.404 milimetre yüksekliğinde. S serisine özgü alüminyum görünüme sahip ızgarada çift yatay çizgi bulunuyor ve mat Platin grisi rengindeki logo ızgaradaki yerini alıyor. Tamponda alüminyum görünümlü çift hava girişleri, yanlarda ise dekoratif hava girişleri bulunuyor. Standart Xenon plus farlara alternatif olarak Audi, bu kompakt modelde tamamı LED farlar sunuyor.

Alüminyum görünümlü dış ayna yuvası ve özel eşik şeritleri yandan görünümü daha da vurguluyor. Platin Grisi difüzör, egzoz sisteminin oval şekilli dört çıkışını taşıyor. Arka farlarda da LED teknolojisi kullanılıyor.

Büyük ve yuvarlak biçimli havalandırma delikleri, zarif klima kumanda paneli ve 3D görünümlü dekoratif çerçeve iç görünümü vurguluyor.. İstek üzerine S3 Sportback, adaptif hız kontrolü gibi sürücü destek sistemleri ile donatılabiliyor.

Yeni S3 Sportback’te Audi drive select sistemi standart olarak sunuluyor. Bu sistem elektronik gaz pedalının, S tronic’in vites yerlerinin ve ileri sürüş için direksiyon hareketlerinin özelliklerini belirliyor. Sürücü, sadece bir düğmeye basarak bu özelliklerin konfor, otomatik, dinamik veya yüksek verimlilik modlarında çalışmasını seçebiliyor.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑