Oto Haber

Published on Eylül 15th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Geleceğin Otomobillerine Continental Çözümleri

Avrupanın en büyük otomotiv yan sanayi tedarikçisi ve lastik üreticisi Continental, 2011 IAA International Motor Show’da konvansiyonel otomobillerin yanı sıra elektrikli taşıtlara yönelik yeni lastik konseptlerini tanıtıyor.

Continental, günümüzde otomotiv sektöründe hâkim trendler olan emniyet ve sürdürülebilirlik açısından çığır açacak yeni lastik konseptlerini IAA International Motor Show’da tanıtıyor. Continental’in yeni lastik konseptleri, öncelikle herhangi bir emniyet özelliğinden taviz vermeden yuvarlanma direncinde belirgin düşüş elde etmeyi amaçlıyor.

Continental’in fuarda en çok ilgi toplaması beklenen ürünü, elektrikle çalışan otomobillere yönelik tasarlanan Conti.eContact lastik prototipi olacak. Bu lastik, özel yepyeni ebadı ve tasarımı sayesinde, konvansiyonel otomobillere göre çok daha düşük bir yuvarlanma direnci sergiliyor. Bunun sonucunda, elektrikli otomobillerin sürüş mesafesi önemli ölçüde uzayabiliyor. Bu da, bu tür otomobillerin şehir merkezleri dışında da kullanışlı hale gelmesi açısından önemli bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor.

Fuarda sergilenecek diğer bir ürün, kompakt ve orta sınıf otomobiller için özellikle uygun olan ContiEcoContact 5… Bu lastik, ıslak zeminlerde bile kısa fren mesafesinin yanı sıra çok daha düşük yuvarlanma direnci ile öne çıkıyor (bir önceki modelinden yüzde 20 daha düşük). ContiEcoContact 5’in spor otomobillere yönelik kardeşi yeni ContiSportContact 5 ise, yol tutuşu ve frenleme bakımından özellikle güvenli özelliklerin yanı sıra düşük yuvarlanma direnci sayesinde daha ağır motorlu otomobil klasmanında yakıt tasarrufu sağlanmasına da yardımcı oluyor. Continental, ContiEcoContact 5’in geliştirme sürecinde ortaya çıkan yeniliklerden, diğer ürün serileri için de sürekli olarak yararlanıyor.

Continental bu yılki IAA’da yeni ürünlerini, “Driving Future Mobility” sloganı ile, 15-25 Eylül tarihleri arasında sergileyecek. Emniyet, çevre, bilgi ve hesaplı otomobilleri ilgilendiren başlıca otomotiv trendlerine odaklanan Continental, 900 metrekareden daha büyük bir alana yayılan standında, geleceğin sürüş deneyimine ışık tutacak. Continental fuarda, sürücü yardımı ve fren sistemleri, taşıt erişimi, ağ iletişimi ve işletme konseptleri, sürüş teknolojileri, sensörler ve araç içi malzemelerini de sergileyecek.

 

 

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑