Oto Haber

Published on Eylül 26th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Garanti süresi sona eren otomobilini elden çıkarıyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yeni otomobil pazarından 5 kat daha yüksek satış hacmine sahip olan ikinci el pazarında tüketici tercihleri birinci el pazarını aratmıyor. Bu pazarda geçen yıl 3.6 milyon adet araç el değiştirirken, tercihlerde yeni araç pazarında olduğu gibi dizel öne çıkıyor.
Araçlar ağırlıklı olarak 2-4 yaş aralığında ikinci ele düşüyor. İkinci el piyasasının kurumsal markası DOD’un 32 ilde faaliyet gösteren 65 yetkili satıcısı ve aylık 1 milyon adedin üzerinde ziyaretçi ağırlayan internet sitesinden elde ettiği veriler, ikinci el sektöründe tüketicilerin araç tercihlerine ilişkin önceliklerini ortaya koyuyor.
DOD’un araştırmasına göre, tüketicilerin araçlarını2-4 yaş aralığında satma kararı almalarında en önemli neden olarak ilk yıl yaklaşık yüzde 20 değer kaybetmesi gösteriliyor. 2-3 yıllık üretici garanti sürelerinin sona ermesi ve servis bakım maliyetlerinin artması da nedenler arasında yer alıyor.
İkinci el araç satın alırken, araç yaşının yanı sıra kilometre de önemli bir kriter. 60-70 bin km’nin altında yer alan araçların ikinci el değerlerinin daha yüksek olduğu biliniyor. Araçların km durumuna, aracın genel durumundan önce bakılıyor.
İkinci elde de dizel araçlar gözde
Dizel oto satışları geçen yıla oranla yüzde 83 artış gösterdi ve toplam pazardaki payını yüzde 61’e çıkardı. İkinci elde de dizel talebi yüksek düzeyde. 2011 yılının ilk yarısında DOD parkından satılan araçların yüzde 46’sını dizel araçlar oluşturdu.
İkinci el araç almak isteyenlerin yüzde 89 gibi yüksek bir oranının 1600 cc ve altı motora sahip araçları tercih ettikleri görülüyor. Motor hacmine göre bu dağılım 1600-2000 cc arası yüzde 9, 2000 cc üzeri motor tercihi ise yüzde 2 seviyesinde.
Büyük şehirlerde gittikçe yoğunlaşan trafik, otomatik şanzımanlı araçlara yönelik talepte bir artış yaratıyor. Bununla birlikte düz vitesli araçların oluşturduğu büyük hacmin de etkisiyle, ilk 6 ayda DOD satışlarının yüzde 64’lük bölümü düz vites, yüzde 36’sı da otomatik vitesli araçlardan oluştu.
Segmentlere göre dağılımlar incelendiğinde, ilk 6 ayda C segmenti toplam satışlar içerisinden en büyük payı alırken, bu segmenti B takip ediyor.
Star, haber7

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑