Oto Haber

Published on Ekim 27th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ford’un yılsonu planı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ford’un, 2011 yılını planladığı değerlerde kapatacağı belirtildi.

7. İzmir Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı’na (İzmir Autoshow) katılan firmalardan Ford Otosan, yeni tasarımları ve çeşitli donanımları yenilenen araçlarını otomobil severlere sundu.

Ford Otosan Pazarlama Müdürü Tibet Soysal AA muhabirine, bu yılın satış performansı ile 2012 yılı beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İzmir Otomobil Fuarı’nda hem otomobil hem de ticari araçları sergilediklerini, özellikle tasarımı yenilenerek bu yıl lansmanı yapılan Ford Focus’un büyük beğeniyle karşılandığını dile getiren Soysal, Ford Focus’un satış performansının başarıyla devam ettiğini vurguladı.

Soysal, erişilmesi güç olan yeni teknolojileri uygun fiyatlarla tüketiciye sunduklarını, bu planlamayla pazarda hem binek hem de ticari araç satışında iddialı olduklarını dile getirdi.

Ticari araç satışında Ford Transit modeliyle 2010 yılını lider kapattıklarını ifade eden Soysal, ticari araçlarda motorda yüksek teknolojileri getirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Soysal, firmanın satışlarının yaklaşık yüzde 6,5’ini ticari araçların oluşturduğunu, Ford Transit’i daha çok ticaret erbablarının, Connect’leri ise daha çok KOBİ’lerin satın aldığını vurguladı.

ÖTV artışının net etkisini göremedik

Soysal, 2011’in 6 aylık döneminde önceki yıla göre satışların hızlı devam ettiğini, otomotiv pazarında 2010 yılına oranla satışlarda büyük artış yaşandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Satışlarımız bu yıl hedeflerin üzerinde gitti. Ford Otosan olarak bizim pazar liderliğimiz devam etti. Bu yıl 9. ay sonunda da liderliğimiz sürüyor. Özellikle kurlardaki hareket araç satışını yavaşlattı ve hızlı gidişat normal hale dönüştü. Yıl sonunu planladığımız değerlerde kapatacağız.”

2012 yılı için uzun vadeli konuşmanın zor olduğunu anlatan Soysal, ÖTV artışının sektöre yansımasına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

”ÖTV’nin net etkisini göremedik henüz. ÖTV artışını biz dahil bazı markalar karşılıyor. Artış ani bir karar olduğu için uzun vadeli hedeflerin yeniden gözden geçirilmesini, yeni bir pozisyon alınmasını gerektirecek. Binek araç satışını ise çok fazla etkilemedi. 2012’nin bu seneden çok yukarıya gitmeyeceğini, benzer bir sene olacağını tahmin ediyoruz. Otomotiv sektörü ihracat ağırlıklı bir sektör. Biz de Ford Otosan olarak ihracat ağırlıklı çalışıyoruz. Özellikle de bizim için Avrupa pazarı önemli. Dolayısıyla iç pazarın yanında, oralardaki gelişmeler de bizi doğrudan ilgilendiriyor. Bu açıdan baktığımızda orta vadede, uzun vadede riskler de var ama büyük değişikliklerin yaşanacağına, pazarın çok yavaşlayacağına dair bir belirti yok elimizde.”

Türkiye’de sürekli büyüme içerisindeyiz

Soysal, Ford’un Türkiye’de büyümesinin de devam ettiğini, üretimi artıracaklarını söyleyerek, ”Ford olarak Türkiye’de sürekli büyüme içindeyiz. 2009 krizinden sonra bile 300 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Üretim kapasitemizi artırdık. Bu doğrultuda ayaklarımız yere çok güçlü basıyor. Geleceğe yönelik yeni projeler var. Üretim kapasitemizi artıracağız” diye konuştu.

İstanbul’un otomotiv endüstrisinden yüzde 30-40 pay aldığını, İzmir’in de otomobil satışında başarılı performans sağladıkları çok önemli bir kent olduğunu belirten Soysal, bölgede yatırımların artırıldığını sözlerine ekledi.

AA, haber7

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑