Oto Haber

Published on Ocak 11th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Ford’dan Türkiye’de binek otomobil üretimi sinyali

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yerli oto projesi Ford’u Türkiye’ye yatırım yapmaktan vazgeçiremedi. Ford Başkanı Bill Ford, Türkiye’de binek otomobil üretimi için sinyal verdi
Türkiye yerli otomobil projesi için adım atarken ABD’li otomotiv devi Ford Motor Company Başkanı Bill Ford binek otomobil üretimi için yeşil ışık yaktı. Otomotiv dünyasının kalbi Detroit’te düzenlenen Kuzey Amerika Otomobil Fuarı NAIAS’ta sorularımızı yanıtlayan Ford’un kurucusu Henry Ford’un torunu olan Bill Ford, “Ticari araç üssümüz olan ve sürekli büyüdüğümüz Türkiye’de binek otomobil üretimi söz konusu olabilir. Bu konu kesinlikle ihtimal dahilinde” dedi. Türkiye’nin stratejik bir ortak olduğunu ifade eden Ford, önümüzdeki dönemde Ford yatırımları ve operasyonlarının büyük değer yaratmaya devam edeceğini söyledi. Ford, Türkiye’de Koç Ailesi ile muazzam bir işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Ceo teyit etti
Ford Motor Company CEO’su Alan Mulally de, Başkan Ford’un açıklamalarını teyit etti. Mulally, Türkiye’de binek otomobil yatırımını ciddi olarak düşündüklerini ve imkânları araştırdıklarını söyledi. Mulally yatırım planı ve içeriği hakkında şu aşamada kesin bir açıklama yapamayacaklarını belirtti. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’u ziyaret ettiğini ve çok etkilendiğini dile getiren Mulally Türkiye için “fantastik bir ülke” ifadesini kullandı. Mulally de Koç Ailesi ile Ford Otosan’daki işbirliklerinden övgüyle söz etti.

Detroit’te Türk imzası
Detroıt Fuarı’nda Murat Güler tarafından tasarlanan yeni Ford Mondeo, Fusion ismiyle vitrine çıktı. Eylülde Paris’te tanıtılacak yeni Mondeo’yla bire bir aynı olan yeni Fusion, Amerika pazarında 180 beygir gücünde 1.6 litrelik benzinli motor ve otomatik şanzımanla satılacak. Fusion’un Avrupa versiyonu olacak yeni Mondeo ise 2013’te Avrupa’yla aynı zamanda Türkiye’de satışa sunulacak. Güler, “Fusion, yeni Mondeo’nun birebir kopyası. Çok yakışıklı bir araç oldu” dedi. Güler, şu anda yeni Lincoln modelleri üzerinde çalıştığını belirterek, “Üzerinde çalıştığım ilk Lincoln, önümüzdeki yıl Detroit’te sergilenecek” diye konuştu.

Bilindiği gibi Ford Türkiye’de ki fabrikasında ticari araç üretiyordu fakat bugüne kadar binek otomobil üretimi söz konusu değildi. Yurt dışına da ihraç edilen connect sadece Türkiye’de üretiliyor.

Sabah

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑