Oto Haber

Published on Eylül 15th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

Ford yerli otoya karşı mı?

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Türk malı oto’ talebine Ford Avrupa Başkanı ve CEO’su Stephen Odell’den uyarı geldi. 

FORD Avrupa Başkanı ve CEO’su Stephen Odell’den ‘Türk malı’ otomobil üretilmesini isteyen hükümeti uyardı. Türk malı otomobile dönük adımların Türkiye’de yatırımı olan uluslararası markaların canını acıtabileceğini savunan Odell, “Olası yerli marka pazar büyümezse mevcut markaların satışlarından pay alacaktır. Bu da Türkiye’ye büyük yatırım yapan markaların canını yakacaktır. Bu konuda dikkatli olunması lazım. Aksi takdirde Türkiye’ye yönelik yeni senaryolar gündeme gelebilir” dedi. Siyasi olarak her hükümetin kendi markasını yaratmak istemesini anlayışla karşıladığını belirten Odell, ama yıllara dayanan ortaklıkların da gözardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

Pazar 2 milyona koşuyor

64’üncü kez kapılarını açan Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görüştüğümüz Stephen Odell, Türkiye pazarının Avrupa’nın aksine çok hızlı büyüdüğünü belirterek, pazarın istikrarlı seyri halinde genç nüfusuyla çok kısa sürede 1 milyon adetlere ulaşabileceğini kaydetti. Türkiye’nin Ford’un Avrupa’daki en büyük 3’üncü pazarı konuma geldiğini belirten Odell, şunları söyledi: “Türkiye’de çok iyi işler yapıyoruz. Hem ciroda hem satışlarda hem de ihracatta Avrupa’daki en önemli ülkelerimizden biri durumunda. Türkiye’ye yönelik yatırımlarımızı sürekli artırıyoruz. Türk ortağımız Koç Grubu ile mükemmel bir ilişki içindeyiz.”

Türk hükümetinin atladığı nokta

Geçtiğimiz yıl Başbakan Erdoğan’ın Almanya’da Ford Motor Company’nin Başkanı Alan Mullaly ile görüşmüş, Erdoğan Mulally’den yeni yatırım ve ticari aracın dışında otomobil üretmesini istemişti. Stephen Odell, “Bu konuda bir gelişme var mı. Ford Türkiye’de otomobil üretebilir mi?” sorusuna şu cevabı verdi: “Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere Türk hükümet yetkilileri Ford’un otomobil üretmesini de istiyor ama atladıkları çok önemli bir nokta var. Biz Türkiye’de ürettiğimiz araçların yüzde 80’ini ihraç ediyoruz. Türkiye’de otomobil üretmiyoruz ama katma değeri daha yüksek olan ve tüm dünyaya sattığımız ticari araçlar üretiyoruz. Bu konuda yeni yatırım kararları da aldık. Türkiye’de şu anki mevcut iç pazar otomobil üretmek ve bu modelin mühendisliğini taşımak için yeterli değil. Bu konuda bir planımız yok.”

Türk malı otoda ‘ticari’ stratejisi uygulanmalı

FORD Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) Türk malı oto raporunu tamamladığını ve 29 Eylül’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’le görüşeceklerini söyledi. Otay, raporda Türk malı otonun hangi sınıfta olması gerektiği, yatırım tutarı ve hükümetin bu konuda hangi destekleri vermesi gerektiğini altının çizildiğini belirterek, “Ben hükümetin bu konuda çok istekli olduğunu ve gerekli desteği vereceğini düşünüyorum. Türkiye, zamanında hafif ticari araçlara verilen ÖTV desteğiyle bugün nasıl üretim üssü haline geldiyse, büyük olasılıkla orta sınıfta olacak yerli oto içinde benzer strateji uygulanmalı. Sadece yerli otoya özel teşvik yerine özel bir destek verilirse, pazar büyür, böylece Türk malı oto diğer markalardan pay almaz” dedi.

Türkiye’ye 3 yeni model

TÜRKİYE’de otomobil üretmediklerini ama önümüzdeki 3 yılda Gölcük’te 3 yeni ticari araç üretimini devreye sokacaklarını kaydeden Odell, bunun içinde 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacaklarını hatırlattı. Odell, şöyle konuştu: “Bu modellerden ikisi tamamen yenilenen ve tek üretim üssü Türkiye olacak yeni Transit’in iki farklı versiyonu. Üretimde iki farklı Transit olacak. Platformu, şasisi tamamen ayrı.

Avrupa 3’üncüsü olduk 292 bin adetle 2011’de üretim rekoru kıracağız

Ağustos ayı itibariyle Türkiye’nin Ford’un hem satış, hem ciro anlamında Avrupa’daki 3’üncü büyük pazarı haline geldiğini belirterek, “Türkiye’nin önemini Ford’un üst düzey toplantılarında gösterilen ilgiden daha fazla anlıyorum” dedi. Bu yıl sonunda 292 bin adetle Türkiye tarihlerindeki rekor üretime ulaşacaklarını kaydeden Otay, önümüzdeki 3 yılda devreye girecek 3 yeni modelle 400 bin adetlik kapasiteye ulaşıp önemli bir büyüme yaşayacaklarını söyledi. Otay, Türkiye’deki daha önceki rekor üretimlerinin 2008 yılında gerçekleştirdikleri 285 bin adetlik üretim olduğunu hatırlattı.

Kaynak: Emre Özpeynirci / Hürriyet, 14 Eylül 2011 Çarşamba

 

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑