Oto Haber

Published on Mart 11th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ford Otosan’dan Ege Fren’e “Yılın İmalatçısı – 2012 Gümüş Yıldız” ödülü

Bayraktar Grubu’nun ve Türk sanayinin gözbebeği kuruluşlarından Ege Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ege Fren), Ford Otosan’ın Çekici sınıfında ürettiği kamyon projesinde (H-566) kullanılan disk fren uygulaması ile ilgili ödüllendirildi. Ford Otosan’nın 1 Mart Cuma günü Divan Asia Otel’de düzenlediği Yan Sanayi Ödül Toplantısı’nda Ege Fren A.Ş. “Yılın İmalatçısı -2012 Gümüş Yıldız” ödülünü alarak bu alandaki başarısını perçinledi.

Dünyanın bir numaralı kamyon dingili üreticisi Meritor ortaklığında fren ve fren parçaları üreten Türk sanayinin gözbebeği kuruluşlarından Ege Fren Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Ege Fren) Ford Otosan’ın çekici sınıfında ürettiği kamyon projesi ile ilgili ödüllendirildi.1 Mart Cuma günü Divan Asia Otel’de düzenlenen “Yan Sanayi Toplantısı ve Ödül Töreninde “Yılın İmalatçısı – 2012 Gümüş Yıldız” ödülünü Ege Fren adına Genel Müdür Sinan Akın aldı.

Ford Otosan’nın H-566 Projesi olarak adlandırdığı çekici sınıfındaki kamyon, Avrupalı çekici üreticilerine rakip olabilecek güçlü bir motor ve donanıma sahip. Ege Fren bu projede Ford Otosan’nın kamyonlarında ilk defa kullanılmaya başlanan “disk fren” uygulaması ile tek tedarikçi olarak yer alıyor. Meritor lisanslı disk frenler ve bunlara ait rotorlar (diskler) Ege Fren tarafından üretiliyor.

Yirmi altı yıllık lokomotif: Ege Fren

Ege Fren A.Ş. 26 yıldır ekonomimizin lokomotifi durumundaki otomotiv ana sanayi için aksam ve parça üretiyor. Yurtiçi ve yurtdışında global markaların tedarikçisi, lisanslı üreticisi durumunda olan kuruluş, aynı zamanda yenileme pazarında da kendi markasıyla varlığını sürdürüyor. Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya’ya uzanan geniş bir hatta ihracat yapan ve uluslararası markaların ana tedarikçi anlaşmalarına imza atan kuruluş, sektörün lider firması konumunda.

İzmir Pınarbaşı’nda ve Ege Serbest Bölge’de kurulu iki fabrikasında yılda 3 milyon parça üreten Ege Fren, toplam 220 çalışan istihdam ediyor. Ekipte yer alan 30 mühendis ile Ege Fren, sector ortalamasının çok üzerinde bir mühendis oranına sahip. Üretimde kişi başına cirosu en yüksek şirketlerden biri olan Ege Fren, Ege Bölgesi toplam yan sanayi ihracatının yüzde 3’ünü tek başına gerçekleştiriyor.

Yurt içindeki birçok müşterisinin ihtiyaçlarına cevap veren Ege Fren, ürünlerini başta Batı Avrupa ve Amerika olmak üzere birçok ülkedeki araç üreticilerine ihraç ediyor.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑