Oto Haber

Published on Aralık 27th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ford, Kuzey Amerika’da beş silindirli 3,2 litrelik Power Stroke dizel motorlu Transit’i sunmaya hazırlanıyor…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel tasarım anlayışıyla şekillendirilen 2014 model Ford Transit ticari kamyonet 11 dünya pazarlarında satışa sunulacak. Araç, 4,6 milyon millik (7,4 milyon km) dayanıklılık testinden geçirilmiş.  Kuzey Amerika’da satılan arkadan itişli Transit, üç motor seçeneğine sahip olacak. Esnek-yakıtla (benzin veya E85 uyumlu) çalışabilen 3.7-L Ti-VCT V6, Ford F-150 kamyonette kullanılmakta olan 3.5 L EcoBoost V6 benzinli ve 3.2-L beş silindirli dizel üniteler…

B20 biyodizel yakıtla çalışabilen 3.2 litrelik Power Stroke dizel motor,  piezoelektrikli yakıt enjektörleri kullanan common rail yakıt enjeksiyon sitemiyle beslenmektedir. Sistemin maksimum yakıt basıncı 26,100 psi’dir (yani yaklaşık 1800 bar). Sistemde kullanılan enjektörler sekiz püskürtme deliğine sahiptir. Motorda değişken geometri Honeywell turbo (Variable-geometry Honeywell turbocharger) kullanılmakta olup, turbo 197.800 rpm’lik devre çıkabilmektedir.

Detayını okumak için http://www.sae.org/mags/aei/power/11653 ziyaret edin.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑