Oto Haber

Published on Temmuz 26th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ford ikinci çeyreği kardan zararla kapattı

ABD’li otomotiv şirketi Ford’un ikinci çeyrekte karı hafifçe geriledi. Ford, yaptığı açıklamada, nisan-haziran döneminde maliyetlerin yükselmesi ve borç ödemeye devam etmesi nedeniyle karının yüzde 8 azalışla 2,4 milyar dolar olduğunu bildirdi. Şirket, geçen yıl aynı çeyrekte 2,6 milyar dolar kar etmişti. Ford, bir seferlik maliyet kalemleri hariç tutulduğunda ise karının 2,9 milyar dolar olduğunu bildirdi. Dokuzuncu çeyrektir kar açıklayan Ford’un gelirleri ise ikinci çeyrekte geçen yıl aynı çeyrekle karşılaştırıldığında yüzde 13 artarak 35,5 milyar dolara çıktı.
Ford, ikinci çeyrekte 2,6 milyar dolar borç ödemesi yaptı.

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Ford’un ikinci çeyrekte karı geriledi” haberinden alınmıştır (26/07/2011).

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑