Oto Haber

Published on Ocak 5th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Fiat, Chrysler’daki hissesini artırdı

İtalyan otomotiv şirketi Fiat, Amerikalı otomotiv şirketi Chrysler’ın yüzde 5 hissesini daha aldı. Fiat, böylece Chrysler’daki hissesini yüzde 58,5’e çıkardı.
Fiat ve Chrysler Üst Yöneticisi (CEO) Sergio Marchionne yaptığı açıklamada, Chrysler’ın yüzde 5 hissesini daha alarak iki şirketin bütünleşmesinde yeni bir adım attıklarını belirtti.
İtalyan şirketinin yüzde 5 hissesi, ABD Birleşik Otomobil İşçileri Sendikası’nın (UAW) vakıf fonunun denetimindeki hisselerden geldi. Vakıf, hala Chrysler’ın yüzde 41,5 hissesini elinde bulunduruyor.
ABD yönetimi, 2009 yılında kurtardığı ve iflas korumada yeniden yapılandırdığı Chrysler’ın yüzde 20 hissesini işletme uzmanlığı ve teknoloji kullanımı karşılığında Fiat’a sattı.
Fiat, daha sonra kademe kademe Chrysler’daki hissesini artırdı.

AA, Haber7

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑