Oto Haber

Published on Ağustos 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Exige S Modelinin Baş Rolde Kullanıldığı Red 2 Filmi Vizyona Girdi

Proton’un Sahibi Olduğu Lotus Markasını Exige S Modelinin Baş Rolde Kullanıldığı Red 2 Filmi Vizyona Girdi

2 Ağustos 2013 tarihinde Türkiye’ de vizyona giren ve Bruce Willis, Catherine Zeta Jones, Anthony Hopkins gibi dünyaca ünlü oyuncuların baş rol aldığı aksiyon filmi RED 2′ de PROTON’ un sahibi olduğu LOTUS markasının Exige S modeli baş rolde kullanılıyor. Bu sene ikinci serisi vizyona giren RED 2’de yine macera ve aksiyon devam ediyor. Bu sebeple filmin yönetmenleri tarafından ana temaya en uygun baş rol otomobili olarak macera ve aksiyonu genlerinde barındıran LOTUS EXIGE S seçildi.

LOTUS EXIGE S HAKKINDA

Üstün LOTUS mühendisliğinin imza atmış olduğu en başarılı modellerinden biri olan Exige S’ te 3,5 litre hacimli turbo beslemeli DOHC VVT-I motor kullanılmaktadır. Altı silindirli V6 motor 7000 rpm’ de 345hp güç ve 4500 rpm’ de 295 lb-ft tork üretmektedir. Aracın 0-60 mil arası hızlanma süresi sadece 3,8 saniyedir.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑