Oto Haber

Published on Ekim 21st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Euro böyle giderse otomobile zam kaçınılmaz!”

Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Bozkurt, Euro/TL’nin 2,50’li seviyeler üzerinde devam etmesi durumunda, otomotiv sektörünün her ay yüzde 2-3 zam yapabileceğini söyledi.

Toyota Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Euro/TL kurunun 2,50’li seviyeler üzerinde devam etmesi durumunda, otomotiv sektörünün her ay yüzde 2-3 zam yaparak, otomotivde kurdan oluşan fiyat farkını kapatmak zorunda kalacağını söyledi.

Bozkurt’un verdiği bilgiye göre, son 1 yılda yüzde 30’un üzerinde gerçekleşen kur artışına karşın, otomotiv fiyatlarına yüzde 10 zam yapılmış durumda.

Reuters ile söyleşisinde Bozkurt, kurda artış baskısının otomotiv sektörü üzerinde ciddi şekilde hissedildiğini söylerken, “Bugün geldiğimiz 2,50 üzerindeki seviyeler devam ederse, sektör ortalama her ay yüzde 2-3 zam yaparak kur farkını giderek kapatmak zorunda kalacak. Aldığınız fiyatın altında satmaya ne kadar devam edebilirsiniz? Bu çok fazla sürdürülebilir değil” dedi.

Toyota’nın Türkiye’deki satış maliyetlerinde Japon yeni ve Euro kurunun önemli etkisi bulunduğunu söyleyen Bozkurt, “Japon menşeili markaların daha fazla maliyet yükü var. Kur baskısı bizi hedeflerimize ulaşmamızda çok etkiliyor. Bu yılsonuna kadar kesinlikle kârlılığı gözardı ettik ve hedeflediğimiz 40,000 adetlik rakamlara ulaşacak şekilde kampanyalar anons ettik. Satışlar iyi gidiyor. Kurlar izin verdiği kadar götürmeye çalışacağız” dedi.

Toyota Türkiye’de Auris ve Verso modellerinin üretimlerini gerçekleştirirken, 12 modelin satışını yapıyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Toyota yılın ilk dokuz ayında toplam 25,276 adet satış gerçekleştirdi.

Toyota’nın 2011 yılına hızlı bir başlangıç yapmasına karşın Japonya’da Mart ayında meydana gelen deprem sonrasında tedarik sorunu yaşadığını söyleyen Bozkurt, “Depremden sonra 6-6.5 ay zaman kaybettik. Ciddi anlamda satışlarımız düştü. Pazarın yüksek koştuğu bir dönemde araç bulamadık. Bu kayıptan dolayı hedefimizi revize etmek durumunda kaldık, 50,000’lik hedefimizi 40,000 olarak belirledik. Şu hızla gidersek 40,000’i adete ulaşabilecek gibi görünüyoruz” dedi.

Hükümetin geçen hafta açıkladığı otomotivde ÖTV artışının sektör üzerindeki etkilerini de değerlendiren Bozkurt, “ÖTV artışının etkisi yönetilebilir bir etki. Çünkü 1.6’nın altındaki modeller etkilenmedi. Pazarın yüzde 90’ı bu uygulamadan etkilenmiyor, ölümcül görmüyoruz” dedi.

AA, haber7

 

 

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑