Oto Haber

Published on Ocak 14th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

EMBARQ ve Dünya Bankası işbirliği ile Washington’da kentsel ulaşım masaya yatırılacak…

EMBARQ’ın Dünya Bankası ile birlikte düzenlediği Transforming Transportation Konferanslarının onuncusu, 17-18 Ocak tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştiriliyor. EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği’nin de katılacağı konferansın konuşmacıları arasında Dünya Bankası Başkanı Dr. Jim Yong Kim ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg gibi tanınmış isimler var.

Çevre ve insan sağlığını gözeterek, kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler sunmayı ve yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen EMBARQ, önemli etkinliklerinden Transforming Transportation (Ulaşımı Dönüştürmek) Konferansı’nı onuncu kez düzenliyor. Dünyanın dört bir yanından, farklı ülkelerden gelen uzmanların katılacağı etkinlik Dünya Bankası işbirliği ile gerçekleştiriliyor.

17-18 Ocak tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenecek olan konferans, sürdürülebilir ulaşımın finansmanını sağlayacak talebi oluşturmayı, bu konuda etki alanı yaratmayı ve ulaşım sektöründe sürdürülebilir çözümlerin yaygın bir şekilde benimsenmesini sağlamayı hedefliyor. Konferansta, kent içi ulaşımı daha güvenli ve sürdürülebilir hale getirmek, ülkelere bir çözüm olarak bisiklet altyapısını sunmak, ulaşımda çevre ve insan sağlığını gözetecek şekilde araç ve yakıt teknolojilerini dönüştürmek gibi konu başlıklarında oturumlar düzenlenecek. Konferans oturumları, transformingtransportation.org/  adresinden canlı olarak izlenebilecek.

Konferansa Dünya Bankası Başkanı Dr. Jim Yong Kim, EMBARQ Direktörü Holger Dalkmann ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg gibi önemli isimler konuşmacı olarak katılacak. EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Direktörü Arzu Tekir, Kıdemli Ulaştırma Mühendisi Serdar Öncel ve Ulaştırma Yüksek Mühendisi Doğan Şalva da konferans katılımcıları arasında yer alacak.

EMBARQ Hakkında

Dünya Kaynakları Enstitüsü’ne (WRI) bağlı bulunan EMBARQ, ABD’nin Washington D.C. kentinde 2002 yılında kuruldu. Kâr amacı gütmeyen bir araştırma ve uygulama enstitüsü olan EMBARQ,Türkiye, Meksika, Brezilya, Hindistan, Çin ve Peru olmak üzere toplam 6 merkezde hizmet veriyor. EMBARQ Ağı, bünyesinde ulaşım mühendislerinden şehir bölge planlamacılarına, mimarlardan çevre mühendislerine, gazetecilerden sosyologlara kadar 100’ün üzerinde uzmanı barındırıyor. EMBARQ Ağı uzmanlarının yürüttüğü çalışmaların ortak amacı ise, kent içi ulaşımın yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltarak daha yaşanabilir kentler yaratmak.

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Hakkında

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üreterek kentlerimizdeki yaşam kalitesini iyileştirme amacıyla kurulmuştur. Kâr amacı gütmeyen, araştırma ve uygulama konularına odaklanmış bir sivil toplum kuruluşudur ve EMBARQ ağının üyesidir.

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, yerel idarelerle birlikte çalışarak kent içi ulaşım sorunlarına çözümler üretmekte ve bu çözümlerin uygulanma sürecinde gerekli olan yurt içi ve yurt dışı uzman desteğini sağlamaktadır. Hava kirliliğinin azaltılması, ulaşımın yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi, güvenli, erişilebilir ve temiz ortak yaşam alanlarının oluşturulması konularında projeler geliştirmekte ve bu projeleri yerel yönetimlerle iş birliği yaparak uygulamaya koymaktadır. Dernek, çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretirken, şehirlerde yaşam kalitesinin iyileştirilmesini amaçlamaktadır.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑