Elektrikli Araçlar

Published on Nisan 28th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Volpe asansöre bile sığabilecek kadar küçük…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Arabanızı iş yerinizin otoparkına bıraktığınız yeri hatırlayamıyor musunuz? O zaman yanınızda götürün. Zira bu otomobil bir plazanın asansörüne sığabilecek kadar küçük.
Zagato’nun tasarladığı dünyanın en küçük elektrikli otomobili olan Volpe, bir metre genişliğinde, 1.5 metre yüksekliğinde, ağırlığı ise sadece 350 kilogram.
Volpe’yi bu özellikleri sayesinde asansöre bindirip üst kata çıkarmak ve masanın yanına park etmek bile mümkün.
Ancak Volpe’yle uzun mesafe yolculuk yapmak mümkün değil. Çünkü saatte en fazla 48 kilometreye ulaşabiliyor. Dahası bagaj koyacak yeri de yok.
Volpe, Bugatti ve Lotus markalarının eski sahibi olan İtalyan Romano Artioli’nin imzasını taşıyor.
Park etmiş iki aracın arasına rahatlıkla da sığabilen Volpe, büyük şehirlerdeki trafik sorunlarına da çözüm olabilecek.
Volpe Başkan Yardımcısı Isabella Artioli, “Volpe şehir içinde trafikte zaman kaybetmeden, park yeri aramadan rahat rahat dolaşmak isteyen herkes için” diye konuştu.
Volpe’nin önümüzdeki yıl başlarında Avrupa’da piyasaya sürüleceği ve yaklaşık fiyatının 7000 euro olacağı belirtildi.

Hürriyet

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑