Elektrikli Araçlar

Published on Aralık 5th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Nissan Leaf Japonya’da yılın otomobili

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Japon motorlu araç üreticisi Nissan’ın elektrikli modeli “Leaf” (Yaprak) Tokyo’daki otomobil fuarında yılın otomobili seçildi.

Nissan şirketinden yapılan açıklamada, “Yüzde 100 elektrik ile çalışan Leaf’in Japonya’da yılın otomobili seçilmesinden gurur duyuyoruz” denildi.

Nissan’ın yüzde 43,8 hissesine Fransız Renault sahip bulunuyor.

Paris’te Autolib hizmeti

Öte yandan, Fransa’nın başkenti Paris’te kent sakinlerinin ulaşım alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik 2007’de başlatılan bisiklet kiralama modeline benzer elektrikle otomobil kiralama hizmeti “Autolib” pazartesi başlıyor.

Paris’te 2 Ekim’deki deneme aşamasından sonra Fransız grubu Bollore tarafından üretilen Bluecar tipi 250 araç Pazartesi Paris ve çevre ilçelerinde kullanıma hazır olacak.

Kullanıcılar, bir bölgede alabildikleri aracı, Paris büyükşehir bölgesinde yer alan bir başka bölgede bırakabilecekler.

Sistem yürürse 2012 Mayıs ayında hizmetteki araç sayısı 3 bine ve şu an 180 olan istasyon sayısı da 1200’e çıkarılacak.

AA, Haber7

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑