Elektrikli Araçlar

Published on Ocak 11th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Geleceğin araçları için şimdiden kolları sıvadılar

Dünyada hızla yaygınlaşan ve ülkemizde de prototipleri kullanılmaya başlanan elektrikli otomobiller yakın gelecekte fosil yakıt kullanan atalarının yerini almaya aday.

Elektrikli otomobil üreticilerinin verdiği bilgiye göre bu araçlar 1.5 TL’ ye 100 km yol gidilebiliyor. Yani hem son derece ekonomik hem de çevre dostu…

Elektrikli otomobili değil belki ama, bu yeni icadın enerji kaynağını Türkiye’ de üretmeye soyunan iki genç girişimci var. İnşaat Yüksek Mühendisi Nurkan Baykara ve Jeofizik Yüksek Mühendisi Mehmet T. Akalın, elektrikli otomobil hızlı şarj istasyonları  üretmek için bir yıldır Ar-ge çalışmalarını sürdürüyor.  5 Milyon dolarlık Ar-ge yatırımı ile Avrupa’da akıllı elektrikli araç şarj istasyonları ile adını duyuran Amerika menşeli energysquare şirketi ile ortaklık kuran iki genç girişimci, bu projenin Türkiye ayağını yürütmeyi hedefliyor.

Baykara ve Akalın’ın üretmeyi planladığı şarj istasyonlarının benzerlerinden en büyük farkı elektrikli otomobillerin şarj edilme hızı. Bugüne kadar üretilen sistemlerin hızı 2 ila 8 saat iken prototipi hazırlanan istasyonlar bu süreyi yarım saate indiriyor. Ayrıca “akıllı şarj yönetim sistemi” ile şarj sayaç bilgileri uzaktan okunabiliyor. Yani araç şarj olurken, cep telefonundan şarj bilgilerine ulaşabiliyor.

Baykara ve Akalın yönetici ortağı oldukları Ekare Enerji şirketi ile 2015′ e kadar 5000 adet istasyon üretmeyi hedefliyor.

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑