Elektrikli Araçlar

Published on Mayıs 31st, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Buraya yalnızca “elektrikli araçlar” girebilir!

Türkiye’de üretilen ilk elektrikli otomobil olan Renault Fluence Z.E., elektrikli otomobillerin girmesine izin verilen Pamukkale’de tanıtıldı. Pamukkale Kocaçukur’da yapılan tanıtıma Denizli Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Renault Genel Müdürü İbrahim Aybar, Renault Denizli Bayisi Sadıkoğlu Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Mersin katıldı. Pamukkale’nin travertenlerine karşı elektrikli otomobillerle fotoğraf çektiren davetlilerin yanı sıra turistlerde otomobilleri inceledi.

Renault Genel Müdürü Aybar, elektrik motorlu otomobili, mayıs ayı başından itibaren Türkiye’de pazara sürdüklerini hatırlatarak, “Bu, tarihi bir başlangıç. Çünkü bu araç, sadece elektrik enerjisi kullanıyor, sadece elektrik motoru var. Kullanırken hiçbir çevre kirliliği oluşturmuyor, sıfır karbondioksit, sıfır gaz. Dolayısıyla son derece çevreci, mutlak çevreci bir otomobilden bahsediyoruz.” dedi.

Pamukkale’de bulunuş sebebinin sadece elektrikli kullanılmasına izin verilmesi olduğunu vurgulayan Aybar, “Pamukkale’de bundan sonra sadece sıfır salımlı, yani mutlak çevreci otomobiller içeride olabilecek. Bugün bunun bir başlangıcı yapılıyor. Türkiye’de ürettiğimiz tek araç elektrik motorlu Fluence. Onun için bu Fluence filosuyla buraya geldik.” diye konuştu.

Renault Denizli Bayisi Oktay Mersin de, elektrikli otomobillerin satışın, ilk müşterilerinin bir elektrik dağıtım şirketi olduğunu söyledi.

Haber7

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑