Ankara'da ilk elektrikli araç şarj istasyonunun açılışı yapıldı - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Elektrikli Araçlar

Published on Haziran 24th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Ankara’da ilk elektrikli araç şarj istasyonunun açılışı yapıldı

Ankara’nın elektrik motorlu araçlar ilk şarj istasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda kuruldu. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Fluence Z.E. ile deneme sürüşü gerçekleştirdi.

 

24 Haziran 2011 Cuma günü Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, müsteşar, müsteşar yardımcıları, Sanayi Genel Müdürü ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar’ın katılımı ile Ankara’nın ilk elektrik motorlu araç şarj istasyonu faaliyete girdi. Bakan Nihat Ergün, Ankara’ya getirilen ilk elektrik motorlu Fluence ile deneme sürüşü de gerçekleştirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bakanlık bünyesinde kullanılmak üzere 5 adet Fluence Z.E. siparişi vermişti.

Renault-Nissan İttifakı, kullanımda sıfır salımlı ulaşımda liderliği hedefliyor. Renault markası, 4 farklı elektrik motorlu araç tipini 2011 ve 2012 yıllarında seri üretime başlayacak dünyadaki tek öncü markadır. İttifak, elektrik motorlu araçları geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla kamu kurumları, hükümetler ve özel kuruluşlarla bugüne dek dünya çapında 100’den fazla anlaşma yaptı. 2010 yılından başlayarak Türkiye’de; İstanbul, Ankara ve Gaziantep Büyükşehir Belediyeleri ile yapılan anlaşmalar da bu kapsamda gerçekleştirildi.

 

Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Renault Grubunun, elektrik motorlu otomobil seri üretim hedefinin gerçekleştirilmesinde, Fluence Z.E üretimi ile çok önemli ve öncü bir rol üstlendi. Oyak Renault’da 2010 yılının son günlerinde ön seri üretimleri başarıyla gerçekleşen elektrik motorlu Fluence’ın seri üretimi ise bu yaz sonunda başlayacak.. Böylelikle hem Türk Otomotiv Sanayisinde bir “ilk”e daha imza atılacak hem de Dünya Otomotiv Sanayisinin devrimsel nitelikteki değişiminde sanayimiz öncüler arasında yer alacak.

 

Sonbaharda dünya pazarlarına ihracatı başlayacak Fluence ZE, ülkemizde ise alt yapısı tamamlanan illerde 2011 yılının son çeyreğinde günlük hayatın bir parçası olarak yollarda görülmeye başlayacak.

 

Elektrik motorlu araçlar şarj istasyonu network operatörü olan EŞARJ firması, Ankara’nın ilk şarj istasyonu kurulumunu, 1 adet şarj ana ünitesi ile 2 adet normal şarj istasyonu olmak üzere, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirdi. Ana ünite sayesinde şarj istasyonu sayısı talep edildiği oranda artırılabilecek.

 

 

Tags: , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑