Elektrikli Araçlar

Published on Şubat 28th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

916 PS’lik gücüyle “Yeni McLaren” plug-in hibrit

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

McLaren Automotive’nin yeni P1 plug-in hibrit  süper otomobile benzinle beslenen V8  bir ünite hayat veriyor. Motor, 7500 d/d’de 737 PS (727 hp) güç ve 4000 d/d’de 720 N·m (531 lb·ft) tork üretiyor. P1 güç aktarma kombinasyonuyla güç 916 PS’ye (903 hp) ve tork ise 900 N·m’ye (664 lb·ft) çıkmaktadır. Emisyon düzeyinin ise 200 g/km’nin altında olduğu da iddia edilmektedir.

 

Detaylı okuma için:

New McLaren plug-in hybrid features 903-hp powertrain

McLaren Automotive‘s new P1 plug-in hybrid supercar, to be unveiled at the 2013 Geneva Motor Show, will be propelled by a “substantially revised” 3.8-L twin-turbo V8 gasoline engine coupled to an electric motor—a powertrain combination generating a claimed 916 PS (903 hp) and 900 N·m (664 lb·ft). Formula One-derived DRS (drag reduction system) and IPAS (instant power assist system) technologies offer an increase in straight-line speed and instant power boost. The V8 is an updated version of the company’s M838T unit, with optimized cooling and durability under the higher loads. It generates a claimed 737 PS (727 hp) at 7500 rpm and 720 N·m (531 lb·ft) from 4000 rpm. The unique cylinder block casting incorporates the electric motor. All drive is channelled through the dual-clutch seven-speed gearbox to the rear wheels. In developing the IPAS technology for the P1, engineers prioritized power delivery over energy storage. This is achieved via a lightweight (212 lb/96 kg) battery pack offering what McLaren claims is greater power density than any other automotive battery pack on sale today. The pack’s sophisticated thermal management system is flow-balanced, so that each individual cell is cooled to precisely the same temperature, says the company.  / Patrick Ponticel – SAE Web site

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑