Oto Haber

Published on Mayıs 31st, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

El Economista, Alfa Romeo 4C’yi “2013’ün En İyi Spor Otomobili” Seçti

Alfa Romeo’nun yeni Süper Coupe modeli 4C, İspanya’nın ekonomi gazetelerinden El Economista tarafından “2013’ün En İyi Spor Otomobili seçildi.

Tofaş’tan yapılan açıklamaya göre, henüz pazara sunulmayan 4c modeli, El Economista’nın 4. kez düzenlediği yarışmada okuyucu oylarının %50’den fazlasını aldı Dünya lansmanı, Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda geçen yıl gerçekleştirilen Alfa Romeo 4C, henüz pazara sunulmadan, yeni bir ödüle daha layık görülmüş oldu.
Alfa Romeo 4C’nin ödülü, 2013 Barselona Motor Show’un açılışında, Fiat Otomobil Grubu İspanya CEO’su Luca Napolitano’ya takdim edildi. Alfa Romeo mühendisleri tarafından tasarlanan ve Maserati’nin İtalya’daki Modena fabrikasında üretilen süper coupe modeli 4C, alüminyum malzemeden yapılan ortada konumlanmış 4 silindirli 1750 cc’lik turbo benzinli motor, çift kavramalı TCT otomatik şanzıman ve arkadan itişli yapı özelliklerini barınıdırıyor.
Yaklaşık 4 metre uzunluğa ve 2.4 metrelik aks mesafesine sahip olan Alfa Romeo’nun iki kişilik coupe modeli 4C, karbon ve alüminyum kullanılan gövde ve şasi unsurları sayesinde 4 kilogram başına 1 HP’den fazla güç üretmesiyle de 4C maksimum 250 km/s hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyede tamamlıyor. Alfa Romeo’nun performans, tasarım ve teknik unsurlarını barındıran 4C’nin kökleri 1930 ve 1940’lı yıllardaki, 8 silindir ve 6 silindirli yarış ve binek modelleri olan 8C ve 6C’ye dayanıyor.
Alfa Romeo 4C daha önce de, Alman AutoBild dergisi tarafından verilen “2011 Yılının Tasarım Ödülü ve İngiliz WhatCar dergisi tarafından verilen “2013 Yılının En Heyecan Verici Otomobili Ödülüne layık görülmüştü.

Kaynak: Haber 7

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑