Oto Haber

Published on Ocak 9th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

1

Dünyada en çok satan otomobil markası

Kendi tarihinde ilk kez bir yıl içinde 8 milyon sınırını aşan Alman Devi, Japonlarınünlümarkası Toyota’yı geride bıraktı.

 Wolfsburg merkezli şirketin satışları kendi tarihinde ilk kez bir yıl içinde 8 milyon sınırını aştı. 8,2 milyon adet otomobilsatan VW, Japon Toyota’yı geride bıraktı.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi olan ‘in yönetim kurulu başkanı Martin Winterkorn, 2011 yılının sonu itibariyle satışta varılan kesin rakamın 8,156 milyon adet olduğunu açıkladı. 2010 yılının sonunda ulaşılan rakam 7,14 milyon seviyesinde kalmıştı. VW’nin özellikle Çin ve ABD pazarları ile iç pazar Almanya’da büyüme kaydettiği belirtildi. Satış rakamlarını henüz açıklamayan General Motors’un ise 9 milyonu adedi aştığı tahmin ediliyor.

VW Yönetim Kurulu Başkanı Winterkorn hedeflerinin 2018 yılına kadar yılda 10 milyon adet ile dünyanın en çok otomobil satan üreticisi haline gelmek olduğunu belirterek, yakın vadedeki hedeflerinin de Porsche ile birleşmeye gitmek olduğunu ifade etti. Porsche ile birleşmesini aslen 2011 yılının sonuna kadar tamamlamak isteyen Volkswagen, füzyonun rekabet mevzuatını zedeleyici hukuki riskler içermesi sebebiyle bunu ertelemeyi tercih etmişti.

Çin’deki tesislerinde kapasiteyi arttıran VW, 2013-14 döneminde buradaki üretimini yılda 3 milyon adede çıkarmak istiyor. Halen bu ülkede üç tesisi bulunan şirketin üç yeni tesisinin inşası da sürüyor. Almanya’da ise Tiguanmodelinin üretim kapasitesini arttırmak isteyen Volkswagen, Wolfsburg’daki merkez tesislerinde başlattığı genişletme çalışmalarına devam ediyor.

CİHAN, Haber7

Tags: , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑