Oto Haber

Published on Temmuz 27th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Daimler, Fiat ve Nissan çeyrek karlarını açıkladı

Alman şirketi Daimler, Japon şirketi Nissan, İtalyan şirketi Fiat ikinci çeyrek karlarını açıkladı… Daimler ve Fiat’ın karı artarken Nissan’ın karı düştü…

Alman şirketi Daimler’in ikinci çeyrekte karı yüzde 30 arttı. Daimler, özellikle Mercedes marka otomobillerin güçlü satışının verdiği destekle ikinci çeyrekte karının yüzde 30 artarak 1,7 milyar avroyu bulduğunu açıkladı. Şirketin, geçen yıl aynı çeyrekte karı 1,3 milyar avroydu.

Daimler, Nisan-Haziran döneminde gelirlerini ise yüzde 5 artırarak 26,3 milyar avroya çıkardı.

ABD’de satışların toparlanmasının yanı sıra Çin gibi gelişmekte olan ülkelerde talepteki hızlı yükseliş Daimler’in yanı sıra BMW ve Volkswagen gibi Alman şirketlerine yaradı.

İtalyan otomotiv şirketi Fiat da ikinci çeyrekte 1,24 milyar avro kar etti. Geçen yıl aynı çeyrekte 17 milyon avro zarar eden şirketin söz konusu çeyrekte gelirleri de yüzde 40 artışla 13,2 milyar avro oldu.

Şirket, bu yılı için gelir tahminini ise 58 milyar avroya çıkardı.

Fiat Üst Yöneticisi (CEO) Sergio Marchionne, ikinci çeyrekteki sonuçta Fiat’ın kendi performansını düzeltmesi ve ABD’li otomotiv şirketi Chrysler’ı almasının etkisi olduğunu bildirdi.

Japon otomotiv şirketi Nissan’ın ikinci çeyrekte karı ise yüzde 20,3 geriledi.

Japonya’nın ikinci büyük otomotiv şirketi Nissan, Nisan-Haziran döneminde karının geçen yıl aynı dönemine göre yüzde 20,3 azalarak 1,09 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Şirket, geçen yıl ikinci çeyrekte 1,37 milyar dolar kar etmişti.

Nissan’ın karının gerilemesine Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunaminin otomotiv üretimini olumsuz etkilemesi, güçlü yen ve artan malzeme maliyetleri yol açtı.

Şirketin, aynı çeyrekte gelirleri ise yüzde 1,6 artışla 26,7 milyar dolar oldu.

 

Kaynak: Milliyet’ten alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Daimler, Fiat ve Nissan’ın çeyrek karları” haberinden alınmıştır (27/07/2011).

 

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑