Oto Haber

Published on Ocak 27th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Dacia “en hızlı büyüyen” hafif ticari araç markası

Türkiye, Dacia’nın global satış adetlerinde dünya sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Türkiye pazarında da Dacia hızlı yükselişine devam ediyor. 2013 yılının en hızlı büyüyen hafif ticari araç markası olan Dacia, Dokker modelinin lansmanı ile hafif ticari araç pazarındaki payını %0,6’dan %4’e yükseltti. 2012 yılını 10.sırada tamamlayan Dacia, toplam pazarda markalar sıralamasında 8. sıraya yükseldi. Marka, 2013 yılında 36 bin 395 adet satış ile %26 büyüyerek binek + hafif ticari araç pazarında payını  %4,3’e yükseltti.

Lodgy ve Dokker modellerinin ürün gamına katılmasıyla markanın Binek ve Hafif Ticari ürün yelpazesi tamamlandı. Dokker, Dacia’nın hafif ticari araç pazarındaki hızlı yükselişinde önemli rol oynadı. Dacia bugün Avrupa’da olduğu gibi Türkiye pazarındaki en genç ürün gamına sahip marka. 2013 yılında lansmanı gerçekleştirilen yeni modeller ile, Dacia modellerin %70’i 1 yaşının altında oldu.

Dacia 4×4 satışlarında 3. marka olarak yer aldı. 2013 Aralık ayında yenilenen Duster, segmentinin en fazla satış gerçekleştiren 2. modeli oldu. Türkiye, dünyada en yüksek Dacia satış adedine sahip 4. ülke konumunda. Marka, 2013 yılında Lodgy ile yepyeni bir segmente giriş yaptı ve segmentten aldığı 42,7 pay ile lider konuma yerleşti. Dünyada Renault ve Dacia markaları ile satışa sunulan Duster, 376 bin 672 satış adedi ile Grup’un tüm dünyada en fazla satan modeli oldu.

Dacia 2013 yılnda yapılan araştırmalar sonucunda, Marka Bilinirliğini ve Satın Alma Eğilimini En Çok arttıran marka oldu. Ayrıca Dacia ‘’Nurhayat’’ Kampanyası Effie Awards Otomotiv dalında Bronz Ödül elde etti.

 

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑