Oto Haber

Published on Mart 9th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Çocuk ve Trafik Eğitimi Çalıştayı gerçekleştirildi…

T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafik eğitimi ve güvenliği ile ilgili çalışma yapan kurum ve kuruluşların katılımıyla Ankara’da düzenlenen “Çocuk ve Trafik Eğitimi Çalıştayı” bu yıl Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır platformu işbirliği ile gerçekleşti.

Çalıştayın sonunda yayınlanan bildiride Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında ölenlerin yüzde 7,5, yaralananların ise yüzde 11’inin 0 ile 14 yaş arasındaki çocukların olduğuna vurgu yapıldı

Ankara’da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Doğuş Otomotiv’in Trafik Hayattır platformunun desteğiyle düzenlenen Çocuk ve Trafik Çalıştayı’nda, bakanlık, sivil toplum kuruluşları ve resmi kurum temsilcileri, Türkiye’nin en büyük sorunu olan trafik sorunu konusunda görüş alışverişinde bulundu. Çalıştayın gündemi ise, trafik sorununun çocuklar üzerindeki etkisi ve çocukların trafik eğitimleri oldu. Çalıştaya Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankal ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük de katıldı. Eğitim, Çocuk Trafik Eğitim Parkları, Trafik Kazaları ve Çocuklar ile Mevzuat alt başlıklarından oluştu. Bu başlıkta birçok konu görüşüldü ve bu konularda gerekli bilgi alışverişi yapılarak problemler ve çözüm önerileri geliştirildi.


Koray Bebekoğlu: “Çocukların ebeveynlerin eğitiminde de etkisi çok büyük”

7-8 Mart tarihlerinde Doubletree by Hilton Oteli’nde düzenlenen çalıştay, açılış töreni ile başladı. Açılışta konuşma yapan Doğuş Otomotiv Stratejik Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Koray Bebekoğlu, Türkiye’nin en büyük otomotiv distribütörü olarak, Türkiye’deki trafik sorunu konusunda kendilerine de sorumluluk düştüğünü belirtti. Bebekoğlu, “Türkiye ve dünyada yapılan araştırmalarda, çocukların ebeveynleri ve çevrelerindeki davranışların üzerinde önemli etkileri olduğu belirlendi. Biz de Trafik Hayattır trafik eğitimlerimizde, ağırlığı ilköğretim çağındaki çocuklara veriyoruz. Geçen yıl 5 kentte yaklaşık 1000 ilköğretim öğretmenine trafik güvenliği eğitimi verildi. Bu öğretmenler aldıkları bilgileri, yaklaşık 30 bin öğrenciyle paylaştı. Bu eğitimlerimize 2013 yılında da devam ediyoruz” diye konuştu. Trafik güvenliği anlayışının çocuk yaştan edinilmesinin önemini vurgulayan Bebekoğlu, Doğuş Otomotiv olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çocuk ve Trafik Çalıştayı’na destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtti. Bebekoğlu, “Bu değerli çalıştaydan çıkacak fikirler doğrultusunda biz de Trafik Hayattır çalışmalarımıza yeni proje fikirleri ile bir yön verme fırsatı bulacağız” diye konuştu.

Çocuklar da çalıştayda seslerini duyurdu, trafik güvenliğine dair mesajlar verdiler

Trafik Hayattır ilköğretim eğitimleri kapsamında trafik güvenliği eğitimi alan Ankara Arjantin ilkokulu öğrencileri de çalıştaya katılarak, trafik ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Trafik ortamının çocuklar için güvenli olmasını dileyen öğrenciler, çalıştay katılımcılarına trafik güvenliğine ilişkin görüşlerini dile getirdiler. İki gün süren çalıştayın ardından hazırlanan bildiride “2010 yılı verilerine göre Türkiye’de meydana gelen trafik kazaları sonucunda hayatını kaybedenlerin %7,6’sını, yaralananların ise %11,2’sini 0-14 yaş aralığındaki genç ve çocukların oluşturduğu tespit edilmiştir. Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında bu oranın ortalama 1.5-2 kat daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu da, çocukların trafik içindeki güvenliklerini sağlamakta eksiklerimiz ya da hatalarımız olduğunun bir göstergesidir” denildi.

Çocuk koltuğu kullanımı yaygınlaştırılmalı

Bildiride, çocuk koltuğu kullanımının yaygınlaştırılması için özellikle ailelere yönelik eğitimlerin ve bilinçlendirme kampanyalarının düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Okul servis araçlarında kaza oranlarının düşürülmesi ve çevreye mesaj vermek için servis araçlarının tepesine dikkat çekici tepe lambasının konulmasının yer aldığı bildiride ayrıca okul öncesi eğitim kurslarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin de trafik konusunda yetişmesinin sağlanmasının altı çizildi.

Her ile trafik parkları kurulmalı

Her ilde trafik eğitim parkalarının inşa edilmesi ve ilköğretim okullarındaki trafik güvenliği derslerinin bu parklarda yapılmasının gerektiği belirtilen bildiride, “Çocuk trafik parklarına alternatif olarak belediyelere ait bir otobüsün trafik eğitim otobüsü yapılarak şoför öğretmen ve trafik polisi himayesinde çocukların şehir turuna çıkarılarak trafik kurallarını ve kural ihlallerini reel ortamda görmeleri sağlanmalıdır” denildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kitapçık haline getirilecek bildiri, daha sonra Yüksek Trafik Kurulu’na sunulacak.

Çalıştaya katılan kurum ve kuruluşlar

1. Milli Eğitim Bakanlığı,

2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,

3. İçişleri Bakanlığı (İl Özel İdareler, Belediyeler)

4. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,

5. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,

6. Sağlık Bakanlığı,

7. Gençlik ve Spor Bakanlığı

8. Diyanet İşleri Başkanlığı,

9. Jandarma Genel Komutanlığı,

10. YÖK,

11. ÖSYM,

12. Belediyeler Birliği,

13. Polis Akademisi Başkanlığı,

14. Gazi Üniversitesi,

15. Üniversitelerin Eğitim Bölümleri,

16. İl Emniyet Müdürlükleri,

17. Çocuk Koltuğu Üreticileri,

18. TOBB,

19. UNICEF,

20. OYDER(oyuncak),

21. AÇEV,

22. TRT Çocuk(Çocuk Kanalları),

23. RTÜK

24. TÜVTURK

 

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑