Oto Haber

Published on Mart 6th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Citroën’in, Cenevre çıkarması!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Citroën, 83. Uluslararası  Cenevre Motor Show’da  yeni teknoloji ve tasarımlarını gün ışığına çıkardı

Yenilenen C3 ve yılın ikinci yarısında piyasaya çıkacak C4 Picasso’nun habercisi  olan Technospace konsepti Citroën’in Cenevre’deki yeni tasarımları olarak dikkat çekti.

DS3 Cabrio’nun piyasaya sunulmasıyla birlikte cabrio premium pazarını  fethetme konusundaki iddiasını gözler önüne seren Citroën,  ürün atağını teknoloji atağı ile de destekliyor. Partikül filtresi ve Stop&Start  sisteminde öncülük eden, Hybrid 4 ile dizel hibrit teknolojisinin yolunu açan ve ilk elektrikli otomobili pazara sunan Citroën, Hybrid Air sistemi ile  kullanıcılara bir başka ileri teknoloji devrimi vaad ediyor..

Citroën, en çok satan modellerinden olan C3 ve kompakt MPV segmentinin en önemli oyuncularından olan C4 Picasso olmak üzere, bu iki modelinde gerçekleştirmiş olduğu yenilikler ile ürün atağını bu yıl da sürdürmeyi hedefliyor.  Citroën, otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sektörde çıtayı yükselten yaratıcı teknolojilerini sergiledi.

Citroën, bu yılın başında açıkladığı, markanın geçmişe dayalı deneyimlerine dayanan benzersiz bir sistem olan Hybrid Air teknolojisini sergilerken;  her kulvardaki iddiasını ortaya koyarak,  DS3 Cabrio ile de cabrio premium pazarını fethetme konusunda  iddialı  tavrını göz önüne seriyor.

Hybrid Air, çok daha ekonomik bir fiyata ve araç içerisindeki alan üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadan çok daha düşük karbon salınımı ile 100 kilometrede 2 litrelik yakıt tüketimi ve akü kullanımı olmadan devrim yaratan bir performans vaad ediyor. Devrim yaratan bu teknoloji, özellikle B ve C segmentlerindeki modellere son derece uygun. Cenevre Otomobil Fuarı ziyaretçileri bu teknolojiyi yeni CITROËN C3 modeli üzerinde deneyimlediler.

YENİ ÇAĞA İLK ADIM : TECHNOSPACE KONSEPT

Picasso serisinin 14 yıllık serüveninde ulaştığı   3 Milyonluk satış adedi Citroën’in bu segmentteki gücünün en büyük kanıtı. İleri bir teknoloji atağı yaşayan  Citroën, 2013’ün ikinci yarısından sonra piyasaya çıkacak olan markanın gelecek kompakt MPV’sini haber veren , TECHNOSPACE konseptini Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Citroën’in ”Créative Technologie” imzasının en son dışa vurumunu temsil eden TECHNOSPACE konsepti  ile marka yeni çağa adım attığını duyuruyor.

TECHNOSPACE’e özel ayrıntılar:

98 g/km’lik CO2 rekor düşüklükte emisyon seviyesi ve  etkileyici mimarisiyle birleşen yeni Etkin  Modüler Platform 2 (EMP2)

Yenilikçi teknolojiler ile daha konforlu bir sürüş: 7 inçlik ve 12 inçlik verilerin yer aldığı hassas dokunuşlu  ekran.

Sınıfında çığır açacak yeni boyutları ile (uzunluk: 4.43 m, genişlik:  1.83 m yükseklik: 1.61 m) birleştirilen kompakt yapısı sayesinde ferah bir yaşam alanı ve rekor düzeyde sunulan bagaj hacmi. ( 537 lt VDA )

Dinamik çizgilerle güçlü, modern tasarım ve üç boyutlu tasarıma sahip ileri teknolojili farlar.

YENİLENEN CITROËN C3

Yenilenen CITROËN C3, markanın 2002 yılından beri yaklaşık 3 milyon adet satan modelinin başarısını devam ettirmek üzere tasarlandı. Nisan 2013’te piyasaya sunulacak olan Yenilenen CITROËN C3 “Zenith Panoramik ön cam” , araç içi konfor, ferahlık ve çok daha yenilikçi teknolojilerle vazgeçilmez bir sürüş deneyimi sunuyor.

Nisan 2013’te yapılacak olan lansmanından önce Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yenilenen CITROËN C3’ün özelliklerine daha fazla güç ve derinlik katılıyor. CITROËN C3 iç ambiyansı ve manevralar sırasında kolaylık sağlayan geri görüş kamerası dahil olmak üzere araç içi yeni teknolojik ekipmanı ile artık  daha da keyifli ve rahat bir yolculuk sunuyor.

Yenilenen CITROËN C3 ; %15 daha fazla güç ve yakıt tüketiminde %25 azalma sağlayan yeni PureTech benzinli motoru ile verimli yapısını sağlamlaştırıyor.

Yenilenen CITROËN C3 iddialı tarzı, yeniden tasarlanan ön ve arka farları ile çok daha kişisel bir model.

YENİ GÖVDE STİLİ İLE BENZERSİZ KİŞİLİK

Yenilenen CITROËN C3’ün dışı, düzenli çizgileri sayesinde hatları ve dinamiği ile göz alıcı bir görünüm sergiliyor. Daha sağlam bir görünüm ve ekstra etkileyicilik sağlayarak markanın yeniden yapılandırılan çıtaları ve çamurluğa monte edilen LED gündüz sürüş farları ile aracın ön tarafında yeni bir dokunuş oluşturulmuş. Ayrıca, yenilenen CITROËN C3 tarafından sağlanan sağlamlık hissini vurgulayarak alt kısımlarda yer alan yeni reflektörlerle birlikte, yeni arka farlar ile  daha da etkileyici. Model, Yeni Mürekkep mavisi ile  renk seçeneklerini toplamda dokuza çıkarttı.

Yenilenen CITROËN C3, kabinde mat siyah, kahverengi veya gri renklerinde çapraz şeritle vurgulanan gösterge paneli ve krom kaplamalar başta olmak üzere yüksek kalitede malzemeler barındırıyor. Yenilenen CITROËN C3 ayrıca gösterge paneli şeritlerine tam olarak uyan yeni bir döşemeye sahip. Ve en ince ayrıntılar dikkate alındığında, okunması kolay sürüş bilgileri için gösterge grubunda arka ışık rengi olarak beyaz kullanılmış.

SEGMENTTEKİ EN KOMPAKT MODELLERDEN BİRİ İÇİN AKILLI tasarım

Yenilenen CITROËN C3, segmentindeki en kompakt araçlardan birisi. 3.94 m uzunluk, 1.71 m genişlik ve 10.8 m dönüş çapına sahip olan araç, şehiriçi sürüş için mükemmel boyutlara sahip.

Yenilenen CITROËN C3 cömert boyutlara sahip bir kabin, 300 litrelik bagaj (segmentinde en büyüklerden biri) ve bol miktarda saklama gözüne (merkezi konsol, eldiven kutusu, orta konsol kolçağı vs.) sahip.

Yenilenen CITROËN C3, benzersiz kişiliğinde özel bir özellik barındırıyor: segmentinde en iyi görüşü sağlayan Zenith ön cam, manzarayı kabinin içerisine getiren bu gerçek teknolojik özellik, tamamen yeni bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Zenith ön cam, ön koltuktaki yolcuların görüş alanını yukarı yönde 80° arttırıyor. Son derece ince direklerle bir araya geldiğinde camın olağanüstü uzunluğu, sürücülere araç içerisindeyken aracın dışında oldukları izlenimini vermekte. Ön yolcuların üzerinde ön camın üst kısmında yer alan güçlü güneş koruması, ön görüş için normal-şeffaf cama kademeli olarak geçiş sağlıyor.

Yenilenen CITROËN C3 aynı zamanda Markanın konfora ilişkin tüm uzmanlığından faydalanıyor. Yumuşak bir sürüş, akustik ve titreşim ile araç içerisindeki herkese konfor sağlayan araç, ayrıca cömert genişliğe sahip cam yüzeylerin açıklığı ve otomobil  parfümü ile görsel ve kokuyla ilgili konfor sağlıyor. Modern ve kullanıcı dostu Yeni CITROËN C3, manevraları kolaylaştıran yeni bir teknoloji olan park yardım sensörlü arka görüş kamerası ve ayrıca Bluetooth eller serbest kiti, priz fişi ve USB soketi, eMyWay navigasyon ve müzik sistemine sahip.

ETKİLEYİCİ VE MAKUL YOL PERFORMANSI

Yenilenen CITROËN C3 dengeli yol davranışları, son derece kontrollü kütlesi, optimize edilmiş 0.30’luk rüzgar direnci ve bir dizi duyarlı ve etkili motor ile hem şehir içerisinde hem de şehir dışında eşit oranda kullanım kolaylığına sahip.

Yenilenen CITROËN C3 yeni nesil PureTech benzinli motor, 3 silindir ve 1 veya 1.2 litre kapasite ile destekleniyor. Bu güç sistemleri yakıt ve CO2 emisyonları açısından  oldukça ekonomik . PureTech motorları sürüş keyfini koruyarak mükemmel bir performans sağlamakta. VTi 68 ve VTi 82 motorları, 4.3 ila 4.5 l/100 km olmak üzere çarpıcı şekilde düşük yakıt tüketimine ve 99 ila 104 g/km arasında CO2 emisyonlarına sahip. Manuel veya otomatik şanzıman seçenekleri mevcut olan VTi 120 motoru ise benzinli motorun sunabileceği şeyleri tamamlıyor.

CITROËN C3 HDi 70, e-HDi 70, HDi 90, e-HDi 90 ve e-HDi 115 olmak üzere beş dizel motor seçeneğine sahip. Mikro hibrit e-HDi teknolojisine sahip üç güç sistemi, piyasadaki en etkili start-stop sistemini sunuyor. Yenilenen CITROËN C3, kategorisinde en düşük yakıt tüketimlerinden ve 87 g/km ile en düşük CO2 emisyonlarından birine sahip.

DS SERİSİ, ÇOK DAHA ÖZEL VE ÇOK DAHA ÇEKİCİ

DS serisi, son üç yılda 300.000 adedin üzerinde satarak CITROËN’in uluslararası pazarlarda gerçek anlamda vitrini oldu. DS serisi hem ilham veren tarzı hem de benzersiz tasarımı ile son derece özenli bir şekilde lüksü ifade ediyor..

CITROËN DS3 Cabrio, kesintisiz sürüş keyfi…

CITROËN DS3 Cabrio, bu yılın başında piyasaya sunuldu. Geleneksel cabrioların kısıtlamalarından uzak bir şekilde, kullanıcıların en ufak güneş ışığından bile faydalanmasını sağlayan akıllı bir tasarıma sahip. DS3 Cabrio,  yumuşak tavan ve  özelleştirilebilir pek çok özellikle birlikte üç farklı tasarım sunuyor: Siyah, Mavi ve DS amblemi deseni.

DS3 Cabrio, aynı zamanda 3 boyut etkili yenilikçi arka stop lambası ve orijinal bagaj açma mekanizması ile birlikte DS serisinin sofistike tasarımına sahip.

 

Segmentinde yeni olan ve devrim yaratan özelliklerin yanı sıra, DS3 Cabrio 120 km hızda giderken bile  açılabilen elektrikli tavan, segmentinin en büyük bagajına sahip. Segmentinde beş koltuğa sahip ilk ve tek cabriolet model olan DS3 Cabrio,  tasarım dünyasına modern bir esinti getiriyor.

CITROËN DS3 Racing: Fazlasıyla elegan ve fazlasıyla spor…

Sébastien Loeb ve Daniel Elena ile sekiz WRC Marka birincilliği ve dokuz Pilot ve Yardımcı Pilot birincilikleri ile CITROËN, motor sporları tarihinde izini bırakıyor. CITROËN, Cenevre Otomobil Fuarı’nda DS3 Racing’in cesur yeni versiyonunu sergiledi.

Racing ruhuna sadık kalan 2013 versiyonu çok daha dikkat çekici: mat siyah gövde, yeni mat altın rengi tavan ve özel bir sticker. Yeni mat altın rengi arka spoiler, yan ayna çıtaları,  ön ızgarasında ve ayrıca aracın içerisinde, ön tamponda ve vites kolunun alt kısmında görülebilir. Gösterge panelinde de yer alan tavan stickeri ise Citroën Dünya Ralli Takımının ilk galibiyetini kazanmış olduğu 2001 yılından beri elde ettiği sportif başarıları temsil ediyor gönderme yapıyor.

Bu yeni DS3 Racing versiyonu, mat altın ve siyah renklerindeki 18″ çift tonlu alaşımlı jantlarla birlikte, DS3 Cabrio’da da bulunan arka 3 boyut etkili arka stop lambasına sahip.

Bu yeni versiyon, diğer Racing versiyonları ile aynı performansı sağlamakta. 1.6 litrelik motor, CITROËN’in tüm uzmanlığından faydalanıyor. CITROËN RACING tarafından son ayarları yapılan model  202 hp güce sahip. Araç kullanıcıda  yoğun bir sürüş hissi uyandırıyor.

CITROËN DS4 Electro Shot

İddialı CITROËN  DS4;  Just Mat ve özenli  DS4 Pure Pearl’in ardından, DS4 serisine yeni bir model ekliyor: Electro Shot.

Cenevre Otomobil Fuarı ile aynı zamanda lansmanı yapılan bu sınırlı sayıdaki versiyon, DS4 modelinde yer alan parlak siyah tavan ve spoiler ve aynı renge boyanmış yan kapı kolları ve 17″ alaşımlı jantlarla DS serisinin iki tonlu karakteristik tasarımına sahip. Yeni dış tasarımıyla krom yan aynalarına sahip.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑