Oto Haber

Published on Mayıs 14th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Citroen DS5 geri dönüyor…

Citroen, giderek daha fazla ilgi çeken küçük ama güçlü motorlara sahip otomatik şanzımanlı lüks araçlar pazarına sıra dışı tasarımıyla ilgi çeken yeni DS5’i sundu. 4.5 metrelik DS5’in 112 beygirlik 1.6 litrelik dizeli 84 bin 900, 156 beygirlik 1.6 litrelik benzinli versiyonu ise 81 bin 400 TL’den satılacak.
Son yıllarda pazara dinamik, göze hoş gelen tasarımları olan modeller sunan Citroen, küçük ama güçlü motorlarla birleştirdiği bu araçlarıyla Alman markalarının hüküm sürdüğü sulara yelken açıyor. Hal böyle olunca markanın amiral gemisi olarak filosundaki yerini alan yeni DS5’in hedefi de doğal olarak Volkswagen CC, Audi A4 Avant ve BMW X1 gibi modeller olarak açıklanıyor. Aslına bakılırsa DS5’in henüz doğrudan bir rakibi yok. ‘Çarpıcı’ bir tasarıma sahip bu otomobil, diğerlerini ‘sıkıcı’ bulanlar için düşünülmüş bir ‘alternatif’.
Yeni hedef yılda 40 bin satış
Markanın en azından bu yılın sonuna kadar büyük hedefleri yok. Yılın kalan 6 ayında 350, gelecek yılın tamamında ise 500-600 adet DS5 satılması hedefleniyor. Citroen Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, bu yıl pazarda yüzde 10’luk bir düşüş beklentisi olmasına rağmen, satışlarının geçen yıla göre bin 500 artarak 32 bin adede çıkacağını, 2013 yılından itibaren ise M43 kodlu yeni B sedan aracın katkısıyla bu rakamın 40 bin adetler seviyesine, bu yıl sonunda ulaşmayı planladıkları yüzde 3.8’lik pazar paylarının ise 4-4.5 seviyesine çıkacağını belirtiyor.
Kokpiti uçaktan izler taşıyor
Citroen ürün gamının en lüks ve prestijli modeli olan DS5, iki motor seçeneğine sahip olacak. Dizel motora sahip 1.6 e-HDi 112 BG MCP 84 bin 900, benzinli 1.6 TPH 156 BG BVA ise 81 bin 400 TL’lik fiyat etiketi taşıyor. Spor station wagon görünümlü bir siluete sahip olan DS5, 4.53 metrelik uzunluğa, 1.85 metrelik genişliğe ve 1.51 metrelik yüksekliğe sahip. İç tasarımında uçaktan esinlenilerek yaratılan kokpit görünümüyle dikkat çekiyor. Kokpit tavanında, birbirinden bağımsız açılıp-kapanabilen üç bölmeli cam tavan bulunuyor.
Maliye ‘K’ belgesi için denetimleri artırınca, ticari araç alacakların kafası tamamen karıştı
Citroen Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, yılın ilk 4 ayında yüzde 33 seviyesinde gerileyen hafif ticari araç pazarının sadece artan ÖTV’den değil aynı zamanda ticari araç kullanıcılarının almak zorunda oldukları ve maliyeti araç başına bin-bin 500 TL’yi bulan K belgelerinden de kaynaklandığını söyledi. Maliye Bakanlığı’nın bir tür ‘yola çıkış izin belgesi’ olarak tanımlanabilecek K belgesi’nin yanı sıra SRC denilen mesleki yeterlilik belgesinin de periyodik olarak alınması zorunluluğu, pazardaki düşüşü hızlandırdı.

Habertürk

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑