Oto Haber

Published on Şubat 22nd, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Çinliler Avrupa’da

Çin’in önde gelen otomotiv markası “Great Wall” Avrupa’da ilk fabrikasını açtı. Bulgaristan’daki fabrikada bu yıl 4 bin araç üretilmesi planlanıyor.

Çin’in en büyük otomotiv üreticilerinden “Great Wall” Avrupa pazarına açılarak Bulgaristan’ın Lofça kentinde fabrika açtı. Great Wall, SUV model araçları Bulgar firması “Litex” işbirliğiyle üretecek. Yeni otomotiv fabrikasında 150 kişi Çin malı parçaların montajını yapacak. Litex’in pazarlama müdürü Iwo Dekow, talebin artması durumunda vardiyayı üçe çıkartıp, yılda 70 bin araç üretmeyi planladıklarını belirtti. Great Wall’un vergi ve işçi ücretlerinin düşük olması, çalışanların nitelikli olması nedeniyle Bulgaristan’ı tercih ettiği tahmin ediliyor.

Lofça’daki fabrikada kasım ayından bu yana “Voleex C10” model küçük otomobillerin ve “Steed 5” model kamyonetlerin deneme montajı yapılıyor. Iwo Dekow fiyatı 16 bin ila 25 bin euro arasında değişen bu otomobillerden şimdiye kadar 200 adet satıldığını, bunun büyük bir başarı olduğunu belirtti. Great Wall pazarlama müdürü Dekow, markalarına ilginin yoğun olduğunu, Bulgaristan pazarında öncü olmayı hedeflediklerini söyledi.

2005 yılında Çin otomobil üreticisi Jiangling Motors ilk kez Avrupa’da bir Çin markası otomobili piyasaya sürmüş ancak Landwind marka arazi aracı kaza testlerini geçemeyerek, Avrupa pazarında başarısızlığa uğramıştı.

Almanyanın Sesi, Haber7

Tags:Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑