Oto Haber

Published on Temmuz 16th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Çin’de otomobil ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 28 arttı

Çin’de bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre otomobil satışlarında yüzde 2,93 oranında artış olduğu ve 9,6 milyon ünite aracın satıldığı bildirildi.

Çin Otomobil Üreticileri Kuruluşu’ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu dönemde binek araç satışları yüzde 7,1 artarak 7,61 milyona çıkarken, ülkede en yüksek artış yüzde 30’la spor araçlarda görüldü.

Ülkede kendi üretimi araçların satışı yüzde 0,2 oranında düşüşle 3,15 milyona gerilerken, pazar payı da yüzde 3’lük bir düşüşle yüzde 41,4’e indi. Çin pazarında yerel markaların en büyük rakiplerinin Almanya, Japonya ve Güney Kore markaları olduğu belirtiliyor.

Çin’de otomobil ihracatının yılın ilk yarısında yüzde 28’lik bir artışla 487 bin 900 üniteye yükseldiği kaydedildi.

Kuruluş, ülkede oto üretimi ve satışının ülke ekonomisinin baskı altında olması nedeniyle kısa vadede ”keskin bir çıkış yapmasının pek olası olmadığını” bildirdi.

Çin’de otomobil sanayisinde 2009 ve 2010 yıllarında ani bir yükseliş kaydedilmişti. Çin 2009 yılında dünyanın en büyük otomobil piyasası ABD’yi de geride bırakarak satışlarda bu ülkeyi geçmişti.

Ancak büyüme daha sonra düşüş göstermiş ve geçen yıl orta seviyelerde seyretmişti. Bunun nedeni olarak da yavaşlayan ekonomi ve oto alımlarında teşviklerin sonra ermesi gösterilmişti.

 

AA Haber7

Tags: , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑