Oto Haber

Published on Eylül 11th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Brabus’tan C-Class’a ufak dokunuşlar…

Brabus C-Class’ın görünümüde ufat değişiklikler yaptı. Etkili olan ise  Eco PowerXtra kit ile gücü 41 HP artarak 197 HP’ye yükseldi. Torku ise 250 Nm’den 305 Nm’ye çıkması oldu.

Mercedes-Benz’in en çok satılan modellerinden biri olan C-Class, farklı motor ve karoser seçenekleri ile tüketicinin karşısına çıkıyor. Mercedes-Benz ile artık özdeşleşen Brabus’ta bu otomobilin modifiyesine kayıtsız kalmıyor. Daha önceki C-Class’larda olduğu gibi makyajla beraber yenilenen C-Class’a da aerodinamik kit üreten Brabus, aracı daha sportif bir hale getiriyor.

Brabus’un Türkiye mümesilli F355’in kendi araçlarından biri olan C180’de bu aerodinamik kit ve performans ekipmanları kullanılarak modifiye edildi.

C-Class, çok yakın zamanda makyajlanmasının ardından piyasaya çıktığı andan itibaren Brabus’un bu araç için ürettiği kitlerde piyasadaydı. Mercedes-Benz ve Brabus dirsek temasında oluğu için yeni çıkacak her Mercedes modeli öncesinde Brabus mühendisleri tarafından inceneniyor ve araç piyasaya çıkana kadar onun kitleri hazırlanıyor. Böylece yeni bir Mercedes modeli piyasaya çıktığında Brabus’un ürünleri de aynı anda sunulmuş oluyor.

C-Class’de de aynısı oldu ve araç piyasaya çıktığında başta aerodinamik kit olmak üzere Brabus’un birçok parçası hazırdı. Brabus mühendisleri C-Class için ürettikleri body kitte daha çok aerodinamik unsurları gözettiler. C-Class’ın ön tampon altında kullanılan spoyler aracın altındaki rüzgar akışını dengeliyor. Ayrıca bu kanatçık şeklindeki spoyler ön görünümü daha sportif bir hale getiriyor. Yan tarafta C-Class için geliştirilen marşpiyeller de aerodinamiye katkıda bulunuyor. Arka kısımda tamponun alt kısmında difizör tercih edilmiş. Bu difizör Brabus’un C-Class için geliştirdiği 4 çıkışlı egzoz sisitemine göre dizayn edilmiş. Paslanmaz çelikten üretilen egzoz sistemi performasa detek olurken çıkan sportif seste oldukça etkili.

Dış kısımda yine Brabus’un şık jantlarının tercih edildiğini görüyoruz. 5 kollu janlarda lastik tercihi ise Hankook’tan yana kullanılmış. 20 inç çapındaki jantlarda lastik ebatları ise önlerde 235-30/20 arkalarda 265-25/20 olarak tercih edilmiş.

Aracın iç kısmında ise Brabus ‘un klasikleşen alüminyum pedal kiti ve paslanmaz malzemeden yapılan Brabus logosunun aydınlatıldığı kapı eşikleri kullanılmış.

Performans artışında egzoz sistemi dışında Brabus’un diğer Mercedes-Benz modelleri içinde kullandığı Eco PowerXtra kiti tercih edilmiş. Bu işlemin ardından C180 Turbo’nun 156 HP olan gücü 197 HP’ye yükselirken torku 250 Nm’den 305 Nm’ye çıkmış.

Standart C-Class’lardan etkili performansı ve daha iyi aerodinamik yapısı ile Brabus bu otomobile de kendi imzasını atmış.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑