Oto Haber

Published on Nisan 30th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bosch, sensör teknolojisi ve geleceğin teknolojisinin pazar lideri

Geleceğin internet tabanlı ürünleri ve hizmetlerinin sensör teknolojisi, şirketin gelecekteki satış hacmini artırmasının en önemli noktalarından birini temsil ediyor. Donanım konusundaki bilgi birikimi ve engin teknoloji deneyimiyle Bosch’un sensör teknolojileri yönüne doğru hareket etmek için hazır olduğuna değinen Denner, “Bosch’un geleneksel olarak güçlü olduğu inovasyon, yüksek standartlardaki kalite, uluslararası bilinirlik gibi avantajları her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu dünyada da değerli” şeklinde konuştu. Bunun da ötesinde mikromekanik sensörler (MEMS) alanında dünya piyasasında lider olan Bosch, internet üzerinde nesneleri birbirine bağlamak için gereken bu en önemli teknolojiyi sağlıyor. Bosch’un stratejik hedefi ise her şeyin birbiriyle bağlantı halinde olduğu mobilite, endüstri, enerji sistemleri ve binalar için çözümler üretmek.

AR-GE harcamaları üst seviyede kalmaya devam ediyor

Geçtiğimiz yıl Bosch, araştırma ve geliştirme için satış gelirlerinin yüzde 10’u olan 4.5 milyar avro harcadı. Bosch araştırmacıları 2013 yılı boyunca, her iş gününde 20 tane olmak üzere yaklaşık 5 bin patent başvuru yaptı. Bosch, bu yıl araştırma ve geliştirme kapasitesini artırmayı planlıyor. 2014 yılı sonunda Bosch, 45 bini aşkın araştırmacı ve mühendise sahip olacak.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑