Oto Haber

Published on Temmuz 25th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Borusan Otomotiv lüks otomobilde 20 bin barajını geçecek

Kriz söylentilerine inat lüks otomobil markaları, yılsonu hedeflerini yukarı çekti. BMW, Land Rover, Mini ve Aston Martin’in distribütörü Borusan 27 yılın satış rekoruna hazırlanıyor.

Yılın ilk altı ayındaki BMW satışlarıyla en önemli rakipleri Mercedes ve Audi’yi geride bırakan şirket böylece lüks sınıfta lider olmayı hedefliyor.

Geçen yıla kadar 10 bin adetlerde seyreden lüks markalar, hedef büyüttü. Mercedes’in 2010 yılında vergi avantajlı C serisi ile 18 bine çıkardığı çıtayı Borusan Otomotiv, 20 binin üzerine taşıyacak. BMW, Land Rover, Mini ve Aston Martin markalarının Türkiye temsilcisi olan Borusan, böylece 27 yıllık tarihinde en yüksek satış rakamına ulaşarak yılın ilk yarısında vergi avantajlı C serisini ithal edemeyen ezeli rakibini de bir hayli geride bırakmış olacak.

Aynı zamanda bünyesindeki markaların hepsi ayrı ayrı satış rekoru kıracak. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, yılın ilk yarısında BMW’nin 7 bin 105 adetlik satışla Mercedes ve Audi’yi geri bıraktığını, yılsonunda bu markada 15 bine çıkabileceklerini söyledi. Borusan, yılsonunda yeni Evoque modeliyle birlikte Land Rover’da 3 bin 430 satış rakamına, Mini’de ise 2 bin müşteriye ulaşmayı planlıyor.

Ekonomiyi soğutma tedbirlerine rağmen, satış performanslarının bundan çok etkilenmediğini belirten Biryıldız, “Lüks otomobilde kredi faiz oranlarındaki artış, satışları çok etkilemiyor.

Bizi korkutan Euro’nun anormal yükselmesi olur. Euro çok yükselmediği sürece yılın ikinci yarısı bizim için genelin aksine ilk yarıdan daha iyi geçecek. Toplamda 20 binlik barajı kıracağız.” dedi.

Land Rover’da yeni bir strateji peşinde olduklarını anlatan Biryıldız, 4 yıl sonra yani 2015’te Türkiye’de 7-8 binlik satış rakamları hedeflendiğini kaydetti.

Land Rover ve Range Rover markalarının ayrı değerlendirilmeye başlandığını belirten Biryıldız, Borusan showroomlarında da Land Rover ile Range Rover modellerinin sergilendiği alanların ayrılmasına karar verildiğini, bu yıl içinde iki ürün grubunu birbirinden ayıracaklarını söyledi.

Land Rover markasının hedefleri hakkında bilgi veren Eşref Biryıldız, “Bizi İngiltere’ye çağırdılar. Gittik, piyasaya çıkacak yeni modelleri gösterdiler. Bir de gösteremedikleri modellerden bahsettiler.

Bunların içinde Türkiye’de vergi avantajı sağlayacak 1.6 litre motor hacmine sahip modeller olduğunu gördük. 3-4 yıl içinde 1.6 litre hacimli vergi avantajlı bu modeller piyasaya çıkacak. Bu modelleri de dikkate alırsak, 2015 yılında 7-8 bin adetlik satışlara ulaşırız.” diye konuştu.

 

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Lüks otoda 20 bin barajını kıracak” haberinden alınmıştır (25/07/2011).

 

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑