Borusan Otomotiv lüks otomobilde 20 bin barajını geçecek

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kriz söylentilerine inat lüks otomobil markaları, yılsonu hedeflerini yukarı çekti. BMW, Land Rover, Mini ve Aston Martin’in distribütörü Borusan 27 yılın satış rekoruna hazırlanıyor.

Yılın ilk altı ayındaki BMW satışlarıyla en önemli rakipleri Mercedes ve Audi’yi geride bırakan şirket böylece lüks sınıfta lider olmayı hedefliyor.

Geçen yıla kadar 10 bin adetlerde seyreden lüks markalar, hedef büyüttü. Mercedes’in 2010 yılında vergi avantajlı C serisi ile 18 bine çıkardığı çıtayı Borusan Otomotiv, 20 binin üzerine taşıyacak. BMW, Land Rover, Mini ve Aston Martin markalarının Türkiye temsilcisi olan Borusan, böylece 27 yıllık tarihinde en yüksek satış rakamına ulaşarak yılın ilk yarısında vergi avantajlı C serisini ithal edemeyen ezeli rakibini de bir hayli geride bırakmış olacak.

Aynı zamanda bünyesindeki markaların hepsi ayrı ayrı satış rekoru kıracak. Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, yılın ilk yarısında BMW’nin 7 bin 105 adetlik satışla Mercedes ve Audi’yi geri bıraktığını, yılsonunda bu markada 15 bine çıkabileceklerini söyledi. Borusan, yılsonunda yeni Evoque modeliyle birlikte Land Rover’da 3 bin 430 satış rakamına, Mini’de ise 2 bin müşteriye ulaşmayı planlıyor.

Ekonomiyi soğutma tedbirlerine rağmen, satış performanslarının bundan çok etkilenmediğini belirten Biryıldız, “Lüks otomobilde kredi faiz oranlarındaki artış, satışları çok etkilemiyor.

Bizi korkutan Euro’nun anormal yükselmesi olur. Euro çok yükselmediği sürece yılın ikinci yarısı bizim için genelin aksine ilk yarıdan daha iyi geçecek. Toplamda 20 binlik barajı kıracağız.” dedi.

Land Rover’da yeni bir strateji peşinde olduklarını anlatan Biryıldız, 4 yıl sonra yani 2015’te Türkiye’de 7-8 binlik satış rakamları hedeflendiğini kaydetti.

Land Rover ve Range Rover markalarının ayrı değerlendirilmeye başlandığını belirten Biryıldız, Borusan showroomlarında da Land Rover ile Range Rover modellerinin sergilendiği alanların ayrılmasına karar verildiğini, bu yıl içinde iki ürün grubunu birbirinden ayıracaklarını söyledi.

Land Rover markasının hedefleri hakkında bilgi veren Eşref Biryıldız, “Bizi İngiltere’ye çağırdılar. Gittik, piyasaya çıkacak yeni modelleri gösterdiler. Bir de gösteremedikleri modellerden bahsettiler.

Bunların içinde Türkiye’de vergi avantajı sağlayacak 1.6 litre motor hacmine sahip modeller olduğunu gördük. 3-4 yıl içinde 1.6 litre hacimli vergi avantajlı bu modeller piyasaya çıkacak. Bu modelleri de dikkate alırsak, 2015 yılında 7-8 bin adetlik satışlara ulaşırız.” diye konuştu.

 

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Lüks otoda 20 bin barajını kıracak” haberinden alınmıştır (25/07/2011).

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir