Oto Haber

Published on Haziran 28th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

“Best Of Show” Ödülü 1955 Mercedes 300SL’in Oldu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Istanbul Concours D’elegance “Best Of Show” Ödülü 1955 Mercedes 300SL ile Ar Collection’ın Oldu

Türkiye’de ilk defa, Işıklar Holding’in desteğiyle gerçekleştirilen otomobil zarafet yarışması Istanbul Concours d’Elegance’ta Best of Show ödülünü Ar Collection’a ait 1955 Mercedes 300SL aldı.

Rıza Kutlu Işık’ın verdiği Best of Show ödülünü Ar Collection Başkanı Cengiz Artam aldı. Cengiz Artam, 1985 yılından bu yana biriktirdiği, tarihe ve önemli kişilere tanıklık etmiş %90’ını yurtdışından getirdiği 130 otomobilini SAV Otomobil Müzesi’nde sergiliyor.

1955 Mercedes 300SL

1955-57 yılları arasında 1400 adet üretilen MB 300 SL, yolda kullanılmak üzere yarış otomobilinden geliştirilmiştir. 3000 cc motoru ilk defa direk enjeksiyon kullanılarak 220 beygir sağlamaktadır. Rudolf Uhlenhaut tarafından çizilen 300 SL, tub sası nedeni ile kapıları yukarı doğru açılarak martı görünüşü vermektedir. 24 H Le Mans, Nurburg, Mille Miglia ve Carrera Panamerican gibi en önemli yarışları defalarca kazanan bu otomobil, ünlü moda tasarımcısı Ralph Lauren’inki dahil bütün önemli kolleksiyonlarda yer almaktadır. Araç 1984’e kadar Barbara Dougherty adına kayıtlıyken, sonra Frey aracı alarak İsviçre’de restore etmişti.İlk Istanbul Concours d’Elegance’ı  haklı bir şöhretle kazanan 5500266 vın no’lu AR Collection’a ait Gullwing, 1999 senesinde Türkiye’ye getirilmiştir.

22 – 23 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Istanbul Concours d’Elegance’da sergilenen otomobiller, alanlarında uzman yerli ve yabancı otoritelerden oluşan jüri heyeti tarafından değerlendirildi. Bu yıl itibari ile her sene düzenlenmesi planlanan Istanbul Concours d’Elegance’ta toplam 60 otomobil sergilendi… Türkiye’deki ilk senesinde otomobil severlerden büyük ilgi gören Istanbul Concours d’Elegance ödülleri dış görünüm, iç tasarım, orijinallik ve tarihçesi gibi yaklaşımlar üzerinden verilen puanlamalara göre belirlendi.

1945 ve öncesi için “Antiques” kategorisinde birinci Rahmi Koç Müzesi’ne ait 1933 yılı BUICK 66C CONVERTIBLE model otomobil, 1946 – 1960 yılları arası “Classics” kategorisinde birinci Ar Collection’dan 1955 yılı MERCEDES 300 SL model otomobil, 1961 – 1970 arası “Collectables” kategorisinde ise Orhan Arsel’in 1963 yılına ait MERCEDES BENZ 220 SE COUPE modeli otomobil birinci oldu. 1971 ve üzeri “Exotics” kategorisinde katılan otomobiller etkinliğin en hızlıları olarak öne çıkıyordu. Bu kategoride Nicholas J. Papazoğlu’na ait 1980 model FERRARİ 308 GTS birinci seçildi.

Her sene bir otomobil markası Featured Brand kategorisinde belirlenerek, o markaya ait en zarif otomobiller etkinlikte yerini alıyor. Buna göre etkinliğin ilk senesinde öne çıkan marka Türkiye otomobil tarihinin mihenk taşı olan Anadol olarak belirlendi. Anadol’ların katıldığı Featured Brand kategorisinde, Ahmet Kaan Onay’ın 1973 yılına ait Anadol STC16 birinci seçildi. Etkinliğe katılan misafirler de yaklaşık 30 kadar otomobilin katıldığı People’s Choice kategorisinde en beğendiklerini seçti. İzleyicilerin seçtiği otomobillerden Hasan Basri Temizkan’a ait olan 1963 model Mercedes – Benz 190 SL en çok oyu alarak ödüle sahip oldu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑