Oto Haber

Published on Mart 6th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

BASF, tüm dünyada kabul gören iF İletişim Tasarımı Ödülü’nü kazandı…

BASF’nin Boya Bölümü, 22 Şubat 2013 tarihinde Münih’te bulunan BMW World’de gerçekleştirilen iF Tasarım Ödülleri gecesinde Global Trend Kitabı’nın tasarımıyla iFİletişim Tasarımı Ödülü’nün sahibi oldu. BASF’nin her yıl otomotiv üreticilerinin tasarımcılarını hedefleyerek hazırladığı Global Trend Kitabı,renk ve boyaların deneyimlenmesini mümkün kılıyor.

Global Trend Kitabı’nın son baskısı olan ve Köln’de bulunan tasarım ajansı Are We Designer ile işbirliği içerisinde geliştirilen Wide Awake, sadece otomotiv sektöründeki müşterileri etkilemekle kalmadı, tasarım jürisinin de beğenisini kazandı.

BASF, her yıl otomotiv müşterileri için özel olarak tasarladığı trend kitabını sınırlı sayıda basıyor. Otomotiv tasarımcılarına en yeni renk trendleri hakkında bilgi verdiği kadar esin kaynağı da olan yayın, hem global hem de bölgesel renk konularına odaklanıyor. BASF Global Trend kitabı, tasarımcılar tarafından araştırılan toplumsal hareketleri ve gelişmeleri anlatıyor. Bu bulgulara dayanan renk trendleri, orijinal boya rengi örnekleriyle birlikte trend kitabında görselleştiriliyor.

Ödüle ilişkin görüşlerini dile getiren BASF tasarımcısı Mark Gutjahr, “iF Tasarım Ödülü, en önemli tasarım ödüllerinden birisi. Çalışmamızın bu ödüle layık görülmesi bizim için ayrıcalık.” diyerek ödülün önemine dikkat çekiyor.

iF Tasarım Ödülü, 2012 yılında kazanılan Red Dot (Kırmızı Nokta) ödülünün ardından BASF’nin yenilikçi müşteri iletişimi yaklaşımıyla kazandığı ikinci tasarım ödülü oldu. Buna ek olarak, yenilikçi renk trendleri belirleyen BASF tasarım ekibi 2011 yılında XFine® metalik özel efektli boya ile Otomotiv Marka Yarışması’nı (Automotive Brand Contest ) ve ayrıca yüzey ve teknoloji kategorisinde Materialica Tasarım ve Teknoloji Ödülü’nü kazanmışlardı.

2013 iF İletişim Tasarımı Ödülü

2013 iF Tasarım Ödülleri’nde 49 uluslararası uzman, 51 ülkeden 1.920 katılımcının 4.352 başvurusunu değerlendirdi. BASF, Wide Awake ile“Basılı Medya – Reklam medyası” kategorisinde iletişim tasarımı ödülünü kazandı. Yarışmaya katılan projeler; hedef grup dili ve içeriği, tasarım kalitesi ve yaratıcılık, malzeme seçimi ve kullanımı ve ayrıca ekonomik verimlilik ve müşteriye uygunluk kriterleri göz önünde bulundurularak değerlendirildi. iF İletişim Tasarımı Ödülleri kapsamında jüri, yapılan 1.086 başvurudan 346’sını ödüllendirdi.

60 yıldır üstün tasarımlarıödüllendiren ve dünya genelinde bilinen bir organizasyon olan iF TasarımıÖdülü, tüm dünyada bir kalite mührü olarak kabul görüyor.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑