Oto Haber

Published on Temmuz 7th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Avrupa’da ki borç krizi otomotiv sektörünü vurdu!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alman otomotiv sanayii altın çağını yaşıyor. Ancak aynı gelişmeyi Avrupalı rakipleri için söylemek mümkün değil. Alman otomotiv endüstrisi yılın ilk 4 ayında cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 oranında artırdı. Alman otomobil üreticileri 2012 yılında otomobil üretimini yüzde 4 oranında artırmayı hedefliyor. Bu başarının en önemli sebebi de özellikle ABD ve Çin’de Alman otomobillerinin son dönemde gördüğü yoğun rağbet. Alman Otomotiv Sanayicileri Birliği’nin verilerine göre Almanların iki ülkedeki pazar payı son yıllarda giderek büyüdü ve önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam edecek. Hâlihazırda otomobil satın alan her 8 Amerikalıdan ve her 5 Çinliden biri, Alman markası bir otomobili tercih ediyor.

Ancak Alman otomobil üreticilerinin yüzü gülmeye devam ederken Avrupalı rakipleri için aynı şeyi söylemek çok zor. Alman Otomotiv Sanayicileri Birliği Başkanı Matthia Wissmann bu konudaki endişelerini “Avrupa’daki borç krizi, yeni otomobil satışlarını da olumsuz etkiledi. Yılın ilk 5 ayında Batı Avrupa ülkelerinde yaklaşık 5 milyon 300 bin yeni araç trafiğe çıktı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında bir düşüş anlamına geliyor. Bu düşüş, özellikle İtalya ve İspanya’da kendini gösteriyor” sözleriyle dile getiriyor.

Wissmann, özellikle düşük ve orta sınıf otomobillerin satışının gerilediğini belirtiyor ve lüks segmentteki satışlara krizin daha az etkili olduğunu ifade ediyor. Bu da Alman otomotivcilerin başarısının bir başka sebebi olarak görülüyor. Zira Almanya lüks sınıfta bir dünya tekeli olmaya doğru ilerliyor. Almanya dünya lüks otomobil pazarının hâlihazırda yüzde 80’ini elinde bulunduruyor.

Wissmann bununla ilgili olarak “Bu durum şu tezi onaylar nitelikte diyebiliriz: İnsanlar zor dönemlerde bile otomobil satın alırken normalde olduğundan daha çok, yüksek kalite ve en iyi güvenlik donanımına sahip özel tasarımlara ilgi gösteriyor. Görünen o ki Alman otomobilleri bu beklentileri inandırıcı bir şekilde karşılayabiliyor” açıklamasını yapıyor.

Avrupa’da gerileme yaşanıyor

Tüm bunlar Almanya için sevindirici haberler. Ancak Otomotiv Sanayicileri Birliği Başkanı Matthias Wissmann, genel olarak Avrupa’daki otomobil endüstrisi için kaygılanıyor. Almanya’nın aksine otomotiv sanayisi Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya’da son 10 yılda ciddi ölçüde geriledi. Hâlihazırda otomotiv endüstrisi Fransa’nın gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 12’sini oluşturuyor. Almanya’da ise bunun iki katından bahsetmek mümkün.

Hrıstiyan Demokrat Partili eski politikacı ve aynı zamanda da eski Ulaşım Bakanı Matthias Wissmann, bu ülkelerin orta ölçekli sanayisini kuvvetlendirmesi gerektiğini vurguluyor: “Eğer Euro Bölgesi’nin uzun vadede ayakta tutulması isteniyorsa öncelikle borç krizindeki ülkelerin üstlerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendi orta ölçekli sanayisini ve ekonomisini düzeltmesi gerekiyor. Komşumuz Fransa’da yapıldığı gibi ‘İşleri nasıl yokuşa sürerim’ sorusuyla durmadan meşgul olunmamalı.”

 

Kaynak: Almanyanın Sesi, Haber7

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑