Oto Haber

Published on Temmuz 26th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Autoshow için neden CNR Expo değil de Tüyap seçildi?

Otomotiv Distribütörleri Derneği, 2012’de düzenlenecek İstanbul Autoshow için Yeşilköy CNR Expo’yu değil, Beylikdüzü Tüyap’ı tercih etti.
1993’ten bu yana fuarı düzenleyen Ceyda Erem’in yerine Tüyap’ın seçilmesinde, akan çatı nedeniyle milyon dolarlık standların zarar görmesi, kayıp düşerek kolunu kıranlar etkili oldu.
Türkiye’nin en büyük fuarlarından biri olan ve 800 bin ziyaretçiyi ağırlayan Autoshow’un adresi değişti. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) katkılarıyla, her 2 yılda bir düzenlenen İstanbul Autoshow, önümüzdeki yıl Yeşilköy’deki CNR Expo Fuar Merkezi yerine Beylikdüzü Tüyap’ta gerçekleştirilecek. 1993 yılından bu yana Autshow’a ev sahipliği yapan Ceyda Erem’in şirketi İstanbul Fuarcılık, uluslararası dev organizasyonu Tüyap’a kaptırmış oldu. ODD Yönetim Kurulu’nun aldığı bu kararda, her fuar döneminde akan çatı nedeniyle zarar gören milyonlarca dolarlık stantlar, altyapı eksikliği ve organizasyon bozukluğu etkili oldu.
ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, 14’üncüsü düzenlenecek İstanbul Autoshow Fuarı’nın 1-11 Kasım 2012 tarihleri arasında Tüyap Tüm Fuarcılık işbirbirliği ile Beylikdüzü’ndeki Tüyap ve Kongre Merkezi’nde düzenleneceğini açıkladı.
Geçen yıl düzenlenen fuar sonrasında 14. İstanbul Autoshow için çalışmaya başladıklarını belirten Erce, “Bir Fuar Komitesi kurduk. Tüyap ve İstanbul Fuarcılık’ın teklif, altyapı, üstyapı ve ulaşım gibi 100 kriteri değerlendirdik. Değerlendirmeler sonucunda ODD Yönetimi Kurulu, Autoshow için Tüyap’ı tercih etti” dedi.
Daha önce Tüyap’ın Beylikdüzü’ndeki fuar alanının kendileri için yeterli olmadığını ancak şimdi 2 yeni salonun eklendiğini belirten Hayri Erce, şöyle devam etti: “Eskiden CNR Expo tek adaydı. Şimdi ise Tüyap çok ciddi bir alt ve üst yapı sağladı, 12 salona ulaştılar. Autoshow’da markaların standları için 40 bin metrekare yeterli oluyor. Tüyap buna ulaştı. Bunun yanı sıra fiyat avantajı da olacak. 2010’da CNR Expo’da stant kirası metrekare başına 66 dolardı, biz 2012 için Tüyap’la daha az bir fiyata anlaştık. Büyüyen otomotiv sektörüne ve İstanbul’a yakışır, şık bir fuar yapmak istiyoruz. Daha öncekiler gibi organizasyon bozukluğu, akan çatı görmek istemiyoruz. Tüm bu olumsuzluklar fuarın Tüyap’a verilmesinde etkili oldu. Tabii ziyaretçilerin Yeşilköy alışkanlığı vardı. Ancak Metrobüs sayesinde Beylikdüzü’ne çok kolay ulaşılabiliyor. Otopark sıkıntısı da yaşanmayacak. Basın ve medyanın rahatlıkla kullanabileceği odalarımız olacak. Dört dörtlük bir fuar planlıyoruz.”
Erem de ayağını kırdı
CNR Expo’nun çatısı geçen yıl düzenlenen 13. İstanbul Autoshow’un VİP ve basın gününde 2008’deki gibi yine akmıştı. Akan çatı yüzünden 90’ı Türkiye prömiyeri olmak üzere 500 modeli sergilemek için kira dahil 50 milyon dolara mal olan stantları su basmıştı. Hatta yağmur suyu nedeniyle Ceyda Erem ayağını, Opel’in Dış İlişkiler Direktörü Sinan Ulusoy düşüp kolunu kırmıştı. Bunun yanı sıra basın gününde markaların toplantı ve lansman saatlerinin çakışması, otomotiv sektörünü zor durumda bıraktı.
Mahkeme yüzünden 2 yıldır çivi çakamadı
CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, fuar alanının ev sahibi olan İDTF şirketi ile mahkemelik oldukları için 3 yıldır CNR Expo’ya çivi çakamadıklarını söylemişti. Fuardaki çatı akması sorununun 2 yıl önceki fuarda da yaşandığını ve bu yüzden bazı firmalarla hukuki sorun yaşandığını hatırlattığımız Erem, “Bundan sonraya bakmak gerekiyor. Bize çivi bile çaktırmadılar. Para meselesi değildi aramızdaki sorun. Şimdi üzüm yemek gerekiyor artık” açıklaması yapmıştı.
Islanan markalar dava açtı
Geçen yıl 27 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında düzenlenen fuarda yeni modeller, mankenler, su dolu kovalar ve paspas yapan görevliler ilginç bir fotoğraf oluşturmuştu. Akan çatının en büyük mağdurlarından biri Opel oldu. Opel’in yanı sıra Toyota’nın standının birçok yerine kovalar konuldu.
2008’de düzenlenen 12. Uluslararası Autoshow Fuarı’nda da akan çatı skandalı yaşanmıştı. Peugeot ve Honda standındaki otomobillerin üzerine yağmur suyu akmıştı. Akan çatı nedeniyle Honda Türkiye dava açmıştı.

Kaynak: Vatan’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Akan çatı milyon dolarlık organizasyonu kaçırttı” haberinden alınmıştır (26/07/2011).

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑