Oto Haber

Published on Ocak 5th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araçlardaki kara kutu (black box) ne kadar kara!..

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

419473475_905Kara kutu (Kaza veri belleği – UDS-Black Box), tahmin edildiği üzere bir kaza kayıt cihazıdır. Aracın, kaza esnasında en az zarar görebileceği bir yere yerleştirilir. Otobüslerde genellikle orta kapı basamak altına monte edilmektedir. Binek otomobillerde sağ ön koltuk altına, arka koltuğa ya da orta konsola yerleştirilebilmektedir. Bu cihaz kazanın kısa bir süre öncesi ve sonrasında; dış sıcaklığı, aracın yakıt seviyesini, akü voltajını, motor devrini, taşıt hızını, aracın yana yatma miktarını, koltuk konumlarını, araç doluluk miktarını, hem sürücü hem de yolcu hava yastıklarını, emniyet kemeri kullanımını, frenle durumunu, çarpma şiddetini, araca gelen darbe şiddetini, far ve sinyal bilgilerini sürekli kaydeder ve hafızasında tutar. Uygun programlar kullanılarak kara kutuda tutulan bilgilerle, gerçekleşen kazanın simülasyonu yapılabilmektedir. İçerisindeki pil ile bilgileri uzun süre hafızasında tutabilir.

Kaza veri belleği: Orijinal ifadesiyle “Black Box” olarak ifade edilen kaza veri belleği Türkçeye “kara kutu” olarak kazandırılabilir. Kara kutuya; saat/tarih, durum parametreleri (kontak, far, sinyal vs.), tekerlek devri, yanal ivmelenme, yön değiştirme ve boylamsal ivme gibi sensör verileri bilgi sağlar.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑