Oto Haber

Published on Şubat 8th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Araçlarda arayüz dönemi

 

2017 yılında Avrupa’da 16 milyon araçta sürücünün dikkatinin dağılması asgariye indirecek ve sürüş güvenliğini artıran, insan-makina arayüzü kullanılması planlanıyor!

2017 yılında Avrupa’da 16 milyon araçta sürücünün dikkat kaybına müdahale eden insan-makina arayüzü kullanılması öngörülüyor.

Frost&Sullivan’ın ”Avrupa ve Kuzey Amerika’da Otomobillerde İnsan-Makine Arayüzü Pazarının Stratejik Analizi” başlıklı araştırmasına göre, çok modlu insan-makine arayüzü çözümleriyle (İMA) sürücünün dikkatinin dağılması asgariye iniyor ve sürüş güvenliği artıyor. 2017 yılına gelindiğinde Avrupa ve ABD’de on milyonlarca araçta temel ses arayüzü yer alacak.

Araştırmaya göre, sürücülerin dikkatinin dağılması sorununa çözüm arayan otomotiv endüstrisinin tüm arayüzlerin eşit bir rol oynadığı çok modlu insan-makine arayüzü (İMA) yaklaşımlarına yöneliyor.

2017 yılında Avrupa’da 16 milyon araçta temel ses arayüzü, 7 milyona yakın araçta ileri düzey ses arayüzü ve 1,2 milyon araçta ise çok fonksiyonlu kontrol düğmelerinin yer alması öngörülüyor.

Aynı dönemde Kuzey Amerika’da 14 milyona yakın araçta temel ses arayüzü, 7 milyona yakın araçta ileri ses arayüzü ve 1 milyona yakın araçta ise çok fonksiyonlu kontrol düğmesinin olacağı tahmin ediliyor.

AA, Haber 7

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑