Oto Haber

Published on Temmuz 17th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Araç kullanmayı bilmediğimizin resmi

Kaza tespit tutanakları üzerinde yapılan araştırma araç kullanmayı bilmediğimizi ortaya koydu. Kazaların 4’te 1’ini park etmiş araçlara vuran sürücülerin yaptığı ortaya çıktı.
2008’den bu yana meydana gelen 2 milyon 484 bin kazada, yüzde 14 ile seyir halindeki iki aracın karıştığı kazalar ikinci sırada yer alıyor. 2008 yılında yürürlüğe giren Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı (KTT) uygulaması oto sigortası hasar başvurularında getirdiği işlem kolaylığının yanı sıra tutulan istatistiki veriler sayesinde sürücülerin kaza oranları hakkında da önemli bilgiler veriyor. Kaza Tespit Tutanağı uygulaması raporları ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı.
Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin (TRAMER) hazırladığı kaza tespit tutanağı raporuna göre kazaların 4’te 1’i dikkatsiz sürücülerin kurallara uygun park etmiş araçlara çarpması ile meydana geliyor. TRAMER’in Nisan 2008-Nisan 2011 arası hazırladığı ‘Kaza Tespit Tutanağı Raporuna’ göre 3 yılda ülkemizde 2 milyon 484 bin kaza meydana geldi. Oluş biçimine göre meydana gelen kaza oranlarında ilk sırayı yüzde 24 ile sürücülerin aracını nizami park etmiş araçlara çarpması sonucu oluşan kazalar alıyor. Raporda yüzde 14 ile seyir halindeki iki aracın karıştığı kazalar ikinci sırada yer alırken listede diğer oluşum şekillerine göre kaza şekilleri şunlar: “Yüzde 8 ile tâli yoldan ana yola çıkan aracın ana yolda seyir halinde olan araca yol vermemesi sebebiyle yaşanan kazalar, yüzde 7 ile mecburi istikametten seyir halindeki aracın ters istikamete geri manevra yapan araca çarpması, yüzde 6 ile geçiş önceliğine uymayan araçların karıştığı kazalar.”
Sürücü kurslarında yeterli eğitim verilmediği için vatandaşların gerekli sürüş tekniğine sahip olmadığını Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitmeni Onur Akçay, şöyle konuştu: “Bu, sürücüler açısından vahim bir durum. Çünkü sürücü aracını tanımıyor; yol ve sürüş güvenliği hakkında bilgisi yok. Hatta geçiş üstünlüğü hakkında hiçbir bilgisi yok bazı sürücülerimizin. Ülkemizde 15 milyon 95 bin araç ve 21 milyon 548 bin ehliyet sahibi vatandaşımız bulunuyor. Ülkemizde verilen ve uluslararası geçerliliği olan milyonlarca ehliyet sahibi insan araç kullanmayı bilmiyor.”
Yol güvenliği ve tabela sisteminde ciddi yatırımlar yapıldığını ifade eden Akçay, “Temel trafik bilgilerinden yoksun yüz binlerce sürücü var. Sürücü eğitimlerine gerekli yatırımı ve önemi vermediğimiz sürece kaza oranları her geçen gün daha da artacaktır. Sürücü kursları ve verilen eğitimlere dikkat edilmeli.” dedi.
TRAMER tarafından tutulan kaza tespit tutanağı istatistiklerine göre 81 ilde günde 2 bin 74 kaza meydana geliyor. 2008-2011 yılları arasında en çok kazanın gerçekleştiği il 919 bin 284 kaza ile İstanbul olurken, en az kazanın gerçekleştiği il sadece 562 kaza ile Ardahan oldu.
En çok karşılaşılan kaza biçimlerine bakıldığında ise ilk sırada 568 bin 877 ile park eden araca arkadan çarpma sonucu yaşanan kazalar yer alıyor. Seyir halindeki iki aracın karıştığı 350 bin 616 kaza yaşanırken, 192 bin 954 kaza tali yoldan ana yola çıkış yapan aracın seyir halindeki araca yol vermemesi, 172 bin 322 kaza seyir halindeki aracın geri manevra yapan araca çarpması ve 152 bin 418 kaza ise trafik levha eksikliği sebebiyle geçiş önceliği kuralına uymayan araçların karışması ile yaşandı.
Günde ortalama 2 bin 74 kaza oluyor
Araç sahipleri, trafikte 2008 yılında başlatılan kaza tespit tutanaklarına alıştı. Polis yerine sürücülerin tutanak doldurmasını öngören uygulama ile büyük şehirlerde trafik sıkışıklığının önüne geçmek için düzenlenen uygulama bazı yerlerde sorunları da beraberinde getirse bile küçük ölçekli kazalarda büyük ölçüde işe yaradı. TRAMER’in verileri Türkiye’nin kaza haritasını da ortaya çıkardı. 81 ilde yaşanan kaza oranları her geçen yıl artıyor. 2009 yılında ülkemizde 753 bin kaza yaşanırken 2010’da 815 bin olarak gerçekleşti. 2011 yılı ilk 6 ayında ise bu rakam 424 bin olarak gerçekleşti.
Kaza tutanaklarıyla birlikte TRAMER, şimdiye kadar TÜİK’ten ve bazı araştırma şirketlerinden başka kimsenin tutmadığı kaza istatistiklerini de ortaya koydu. TRAMER, artık her ay kaza ve sigorta istatistiklerini detaylı şekilde açıklıyor. Bu veriler Türkiye’de günde ortalama 2 bin 74 adet kaza yapıldığını gösteriyor. Tutanakların yüzde 94’ü yani 2 milyon 306 bini şirket onayı ile sonuçlanırken yüzde 2,86’sı yani 70 bini de iptal edildi. Kaza tutanaklarının yüzde 7’sini oluşturan 174 bini ise komisyon onayıyla sonuçlandı.
Kaynak: Zaman Gazetesi’nden Haber7.com’a alıntılanılan “Araç kullanmayı bilmediğimizin resmi” konulu yazıdan alınmıştır (17/07/2011).

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑