Oto Haber

Published on Kasım 8th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Allianz, sürücüleri zorlu hava koşullarına karşı uyarıyor!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın önde gelen sigorta şirketlerinden Allianz, zorlu mevsim koşullarında ortaya çıkan ve kazalara neden olabilecek durumlara karşı önlemler sunarken, sürücüleri sonbahar ve kış aylarında yaşanan yoğun sis, ıslak ve kaygan zemine karşı uyarıyor.

Allianz’ın, sürücülere özel hazırladığı kış sürüş rehberinde sonbaharla birlikte gelen sis ve yağışların trafik kazalarına yol açan nedenler arasında ilk sırada yer aldığı belirtiliyor. Rehberde yer alan diğer kaza nedenleri arasında süratli araç kullanımı, sert frenleme ve manevra sırasında yoldan savrulma yer alırken, kaymalar da trafik kazalarına neden olan unsurların başında geliyor. Sürüş tekniklerinin de bulunduğu rehberde, deneyimsiz sürücüler, zorlu kış koşullarında daha dikkatli olmaları ve kurallara uymaları yönünde uyarılıyor. Sürücülerin özellikle sonbahar ve kış aylarında daha yorgun olduğuna dikkatleri çeken rehberde, havanın erken kararıyor olmasının sürücülerin görüş mesafesinin azalmasına neden olduğu belirtiliyor. Allianz, sürücülere yolculukları kısa olsa bile olumsuz bir olay yaşamamaları için öncelikli olarak araç bakımlarını yaptırmalarını tavsiye ediyor ve seyir halindeyken kontrollü olmaları konusunda önerilerde bulunuyor.

Takip mesafesinin önemini vurgulayan Allianz, sürüş esnasında araçlarının farlarının açık olmasını öneriyor ve görüş mesafesinin azaldığı durumlarda dörtlü flaşörlerin kullanımı ile yol çizgilerinin takip edilmesinin öneminin altını çiziyor. Sisli ve yağmurlu havalarda takip mesafesinin korunması ve sis lambalarının doğru yer ve zamanda kullanılması da hayati önem taşıyor. Gece ve sisli havalarda görüş mesafesinin azalmasının yanı sıra, sürücülerin yorgun veya dikkatsiz olmaları da kazalara neden olabiliyor. Allianz, sürücülere yorgunluklarını önlemek ve dinç olmak için iki saatlik periyotlarla dinlenmelerini ve zinde tutan içecekler tüketmelerini tavsiye ediyor.

Kış mevsiminde yağışlı havalarda ıslak zeminde araç kullanımı riskleri daha da arttırırken, lastiklerin hava basıncının doğru olması gerekiyor. Dikkate alınması gereken bir diğer unsur ise yazın yaz, kışın ise zorlu kış şartları için özel üretilmiş kış lastiklerinin kullanımı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑