Akaryakıt

Published on Kasım 12th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Shell, madeni yağlar pazarındaki küresel liderliğini üç farklı araştırmayla teyit etti

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Shell’in güçlü rekabetçi konumu, geçtiğimiz birkaç aydır madeni yağ sektörünü inceleyen lider araştırma firmalarının dikkatini çekiyor. Shell’in küresel pazar payındaki liderliği Kline&Co. firmasının en son raporunda doğrulanırken Ipsos MORI ve Harris Interactive firmaları yaptığı araştırmalarda Shell’in Çin, Malezya, Tayland, Rusya ve ABD’de (Pennzoil) en çok tercih edilen binek araç motor yağı olduğu sonucuna vardı. Bununla birlikte Frost&Sullivan firması ise Shell’i otomotiv madeni yağları dalında Avrupa “Müşteri için Değer Geliştirme Ödülü”ne layık gördü.

Shell Global Ticari Başkan Yardımcısı Mark Gainsborough konuyla ilgili şunları söyledi: “Madeni yağ iş stratejimiz marka ve değer üzerine yoğunlaşmaktadır. Güçlü bir tedarik zincirimiz ve dünya standardındaki markalarımız ve ürün portföyümüz ile birlikte teknik inovasyona yatırım yapmaktayız. Bunun yanında, güçlü ortaklıklar geliştiriyoruz, yaptığımız işin merkezine tüketicilerimizi koyuyoruz ve sektörün fırsatlarına ve zorluklarına cevap veriyoruz. İşimizi ileri taşıdıkça, üçüncü partilerden de gücümüz ve başarılarımız hakkında bu şekilde teyit almak bizi gerçekten çok mutlu ediyor.”

Global madeni yağ sektörü hakkındaki, her yıl yayınlanan Kline&Co raporunun onuncusunda (Global Madeni Yağ Sektörü 2011: Pazar Analizi ve Değerlendirmesi) Shell’in 2011 yılında da %13 pazar payıyla lider konumunu sürdürdüğünü doğruladı. Kline firması araştırmacıları Shell’in değer odaklı yaklaşımı, dağıtıcıların akıllıca kullanımı ve Katar’daki Pearl projesinden elde ettiği yeni “Gazdan Sıvıya (GTL) – Grup III” baz yağı tedariki hakkında yorumlarını da rapora eklemiştir. Harmanlama tesislerine ve ARGE çalışmalarına yapılan stratejik yatırımlar da ayrıca değerlendirilmiştir. Raporda Shell’in Daimler, Hyundai ve Çin’deki Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM) gibi firmalarla yürüttüğü güçlü OEM ilişkilerine de yer verilmiştir.

Shell, Kline’ın markalı madeni yağlar kategorisinde de lider konumdadır. Ipsos MORI ve Harris Interactive* tarafından yürütülen en son nihai kullanıcı araştırmalarında da şirketin marka konusunda yakaladığı dikkat çekici başarının altı çizilmiştir. Sürücülerle doğrudan yapılan bir araştırmada ise Shell’in Çin, Malezya, Tayland, Rusya ve ABD’de (Pennzoil) en çok tercih edilen binek araç motor yağı olduğu sonucuna varılmıştır. Kamyon şoförleriyle yapılan ikinci bir araştırmaya göre ise Shell Türkiye, Çin, Malezya, Rusya ve ABD’de (Rotella) en çok tercih edilen ağır hizmet dizel motor yağı markasıdır.

Frost&Sullivan ise bu sene Shell’e otomotiv madeni yağları dalında Avrupa “Müşteri için Değer Geliştirme Ödülü”nü verdi. Firmanın analistleri, Shell’in ürünlerinin kalitesi ve teknik özelliklerindeki liderliğini ve Ferrari ile yürüttüğü teknik ortaklık sonucunda pistte elde ettiği faydaları yola aktarımını dikkate aldı. Aynı zamanda hem laboratuarda hem de sahada görev yapan çok sayıdaki Shell teknik uzmanları ve Shell Lubematch, Shell LubeAnalyst gibi araçları da yine analistler tarafından değerlendirildi. Danışmanlık firması bu konuda şunları söyledi: “Shell uzun bir süredir sürekli olarak madeni yağ pazarındaki yaklaşımını yeniliyor ve tüketicilere uygun çözümler bulmak üzere OEM’lerle işbirliği içinde çalışıyor. () Bunu yaparken de Shell bir firma olarak sadece tüketicilere değil, gerçek nihai kullanıcılara da sunduğu değeri artırmıştır.”

* Ehliyeti olan binek araç kullanıcıları ve kamyon sürücüleri ile yapılan araştırmalar Harris Interactive tarafından ABD’de 2012 yılının 2 Çeyreğinde ve Ipsos MORI tarafından ise diğer referans alınan ülkelerde gerçekleştirilmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑