Akaryakıt no image

Published on Eylül 4th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Shell CEO’su Voser Başbakan Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile Ankara’da görüştü

Fortune 500 Global listesinde dünyanın en büyük şirketi olarak yer alan Royal Dutch Shell’in CEOsu Peter Voser, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi. Türkiye ziyareti kapsamında Enerji Bakanı Taner Yıldız’la da görüşen Voser, görüşmelerinde Shell’in dünyadaki ve Türkiye’deki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Royal Dutch Shell CEOsu Peter Voser Türkiye ziyaretinde Başbakan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Shell’in Türkiye’deki güçlü satış ve dağıtım operasyonları ve Turcas ile olan başarılı ortaklığına ilişkin bilgi veren Voser, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile ortaklaşa yürütülen projelere ilişkin gelişmeleri de aktardı. Voser, Türkiye’de bulunmaktan ve Sayın Başbakan ve Sayın Enerji Bakanı  ile görüşmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Peter Voser, “Shell, yaklaşık 90 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Bu ülkede çok daha uzun yıllar var olmaya, Türkiye’nin büyüme ve gelişme yolculuğuna mevcut faaliyetlerimizi daha da büyüterek katkıda bulunmaya kararlıyız” dedi.  Başbakan Erdoğan ve Peter Voser görüşmede küresel ve bölgesel gelişmeler ile bunların enerji piyasaları üzerindeki etkileri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Geçen yıl TPAO ile imzalanan anlaşmalarla yeniden Türkiye’de petrol ve gaz arama çalışmalarına başlayan Shell’in CEOsu Voser, TPAO ile birlikte yürütülen projeler hakkında bilgi verdi. Voser, Türkiye’nin hızla gelişen ekonomisi ve buna paralel olarak artan enerji ihtiyacına değindi ve şöyle konuştu, “Geçen yıl hayata geçirdiğimiz ortaklıkla, Türkiye’de mevcut olan operasyonlarımıza arama faaliyetlerini de ekledik. TPAO ile Akdeniz’de ve karada arama çalışmaları yürütüyor olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Şu anda sismik çalışmalar devam ediyor. Karadeniz de dahil olmak üzere mevcut faaliyetlerimizi artırabilecek fırsatları takip ediyoruz. Genç ve dinamik bir ülke olan Türkiye son yıllarda çok daha etkili bir konuma ulaştı. Bu başarının mimarı Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü, kararlı ve vizyoner liderliği, hem Türkiye hem dünya için büyük bir şanstır. Turkiye’nin ekonomik atılımına katkı sağlayacak olan enerjinin bulunması icin Shell olarak deneyimimiz ve teknolojimizle Turkiye’nin hizmetindeyiz. Kendisine bu görüşme icin teşekkür ediyorum” dedi. Voser, “Türkiye’de son yıllarda enerji piyasasının liberalleşmesine yönelik atılan adımların Türkiye’nin ekonomisinin sürdürülebilir şekilde gelişmesinde önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Kısa vadeli ekonomik ve politik çalkantıların Türkiye’nin 2023 vizyonuna yönelik uzun vadeli büyüme planlarını etkilemeyeceği görüşündeyiz” dedi.

Görüşmeler esnasında son günlerde Türkiye’de yaşanan terör olaylarından dolayı üzüntüsünü ve başsağlığı dileklerini de dile getiren Voser Ankara’daki toplantılarının ardından İstanbul’a döndü.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑