Akaryakıt no image

Published on Nisan 18th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

LNG gelecekte daha da önem kazanacak

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye enerji sektörünün ‘Mavi Dev’i İpragaz, Teskon+Sodex 2013’e hem katılımcı hem de destek oldu. İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, kaya gazının, doğal gazın ömrünü petrol rezervlerinin de ötesine taşıdığını belirterek, “Her geçen gün kullanım alanı genişleyen ve çeşitlenen LNG de, dünya enerji senaryolarında gelecekte daha önemli bir rol üstlenecek” dedi.

11. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı, İzmir’de başladı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından, MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde 17-20 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen kongre ve fuar, sektörün tüm temsilcilerini buluşturdu. Fuara, İpragaz’ın da aralarında bulunduğu 100’e yakın firma katıldı. 11. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi, “YARININ BİNALARI: Enerji, Konfor, Çevre, Ekonomi” ana temasıyla düzenlendi. 4 gün sürecek olan kongrede ana tema, 8 sempozyum, 4 seminer, 16 kurs, 4 çalıştay ve 1 panel ile tüm açılardan ele alınıyor.

“Doğal gaz en uzun ömürlü fosil yakıt”
Enerji sektöründe LPG, LNG, elektrik ve akaryakıt alanlarında önemli faaliyetler yürüten İpragaz da, 11. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı’nda yerini aldı. LNG pazarının önemli oyuncusu İpragaz, standında teknoloji ve sistemlerini tanıtırken, aynı zamanda etkinliğin sponsorları arasında da yer aldı. İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, LNG’nin gelecekte önemli bir rolü olacağı için yatırımların devam ettiğini belirtti. Kaya gazı çalışmalarına da dikkat çeken Aratay, “Kaya gazı, doğalgazın ömrünü, petrol rezervlerinin de ötesine taşıdı. Dolayısıyla doğal gaz, bilinen en uzun ömürlü fosil yakıt konumunda. Bununla birlikte LNG kullanımı her geçen gün artıyor ve çeşitleniyor. LNG, mobil elektrik üretiminden tutun, kojenerasyon, trijenerasyon ve belki ilerde mikro kojenerasyon gibi sistemlere destek verebilecek bir ürün. Norveç’in deniz filosunda LNG kullanılan gemi sayısı oldukça fazla. Japonya’nın enerji ihtiyacının % 90’ı LNG’den sağlanıyor. Bu konuda çok fazla örnek var. Özellikle ağır taşıtlar için önemli bir yakıt alternatifi olan LNG’nin kullanımına ilişkin önemli çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Türkiye Dökme LNG pazarı dünyada 1 numara
“Çevreci, temiz, kaliteli ve mobil bir enerji kaynağından bahsediyoruz, üstelik çok uzun ömürlü” diyerek, LNG’nin gelecekte dünya enerji senaryosu içinde daha önemli roller üstleneceğine işaret eden Eyüp Aratay, “Türkiye’de de boru hattının ulaşmadığı, rantabl olmadığı her noktada biz LNG ile varız. Bugün birçok sanayi kuruluşu üretimini, başta turizm olmak üzere birçok sektör hizmetini; LNG sayesinde, daha ideal şartlarda sağlıyor” dedi. Yaklaşık 50 milyon metreküplük CNG aktivitesinin yanı sıra 700 milyon metreküpü aşan Türkiye LNG pazarının artık ciddi boyutlara ulaştığını da değinen İpragaz Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Aratay, “10 yıl öncesine kadar Türkiye’de böyle bir pazardan bahsetmek mümkün değildi. Oysa şimdi Türkiye, kamyon tankerlerle dökme LNG alanında dünyada 1 numara. Bugün, 2 bini aşkın müşteriye LNG sevkiyatı yapılıyor” dedi. Teknolojik gelişmeler ve Türkiye’de kurulan tesislerin de LNG pazarını önemli bir şekilde büyüttüğünü de belirten Aratay, “Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, dünyada ve Türkiye’de LNG pazarına ilişkin yatırımlara devam ediliyor” açıklamasında bulundu.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑