Akaryakıt

Published on Nisan 19th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Keremcem Shell Fuelsave ile Tasarruf Maratonu’nu İstanbul’da Noktaladı

Ünlü sanatçı Keremcem, Shell FuelSave ile #TasarrufMaratonu kapsamında yakıt tasarrufunun önemine ve yaklaşan Shell Eco-marathon okullar arası enerji verimliliği yarışmasına dikkat çekmek için çıktığı yolculuğunu İstanbul’da noktaladı. Kendi sürdüğü araç ile Ankara- Eskişehir-Istanbul güzergahını tamamlayan Keremcem, tüketiciler ile buluşarak yakıt tasarrufu konusunda ipuçları verdi, Hacettepe Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin Shell Eco-marathon takımları ile de bir araya gelerek hem araçlarını inceledi hem de yakıt verimliliği konusunda onlarla sohbet etti. Öğrencilerden tüyolar da alan Keremcem, 17 Mayıs’ta Shell Eco-marathon’da Shell FuelSave Yılın Sürücüsü ünvanını kazanabilmek için 3 farklı ülkenin marka elçisi ile kıyasıya yarışacak.

Ünlü sanatçı Keremcem, Shell FuelSave ile #TasarrufMaratonu projesi kapsamında; Ankara, Eskişehir ve İstanbul’da tüketiciler ile buluşarak, lastiklerin basıncını sık sık kontrol etmek ve bagajda gereksiz eşyalar bulundurmamak gibi sürüş alışkanlıklarında ufak değişiklikler yaparak nasıl yakıt tasarrufu elde edilebileceği konusunda ipuçları verdi. Shell FuelSave tasarruf yakıtı kullanarak kendi sürdüğü araçla seyahat eden Keremcem, küresel bir enerji verimliliği yarışması olan Shell Eco-marathon’a Türkiye’den katılacak öğrenciler ile de bir araya gelerek tasarladıkları araçları inceledi, yakıt tasarrufu ve projeye hazırlık süreçleri hakkında sohbet etti ve Rotterdam’daki büyük final öncesinde heyecanlarına ortak oldu.

Shell’in dünyanın her yerinden öğrenci takımlarını, geleceğin enerji alternatifleri ile çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek için düzenlediği Shell Eco-marathon Avrupa, 15-19 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde 29. kez düzenlenecek. En az enerjiyle en uzun mesafeyi katetmek amacıyla 24 ülkeden toplam 224 takımın yarışacağı Shell Eco-marathon’a Türkiye’den de toplam 14 takım katılacak. Shell FuelSave ile #TasarrufMaratonu sırasınd Hacettepe Üniversitesi’nden Optimus, Anadolu Üniversitesi’nden Hidroana takımları, ünlü sanatçıya yakıt tasarrufunun püf noktaları hakkında bilgi verdi.

Keremcem, projenin devamında ‘Shell FuelSave Yılın Sürücüsü 2013’ unvanını elde edebilmek için, Almanya, İngiltere ve Hollanda’dan üç marka elçisi ile de Rotterdam’da kozlarını paylaşacak. Dört ünlü, bu ünvanı elde edebilmek için 17 Mayıs’ta Shell Eco-marathon’da bir araya gelerek kıyasıya bir mücadele verecekleri verimlilik yarışında yakıt tasarrufu konusunda bildikleri her şeyi uygulamaya koyacaklar.

Keremcem, maraton sonrasında şöyle konuştu: “Shell FuelSave ile #TasarrufMaratonu kapsamında hem sürücülerimiz ile buluşarak onları yakıt tasarrufu konusunda bilinçlendirmeye çalıştım hem de Shell Eco-marathon öğrenci takımları ile bir araya gelerek konuyu onlara, bu işin uzmanlarına danıştım. İki günlük tasarruf maratonum boyunca, doğru yakıtı kullanarak ve sürüş alışkanlıklarında basit değişiklikler yaparak herkesin yakıt tasarrufu yapabileceğini bizzat deneyimledim. Bu yolculuk boyunca öğrendiğim ipuçlarını hem günlük hayatımda hem de 17 Mayıs’ta Rotterdam’daki yarışımda uygulayacağım .”

Shell & Turcas Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır ise şunları söyledi: “Shell FuelSave ile #TasarrufMaratonu’nda Türkiye’yi temsilen Keremcem’i aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz. Keremcem’in çıktığı bu iki günlük maraton, sürücülerimizi yakıt tasarrufu konusunda bilinçlendirmeye ve teşvik etmeye yönelik çalışmalarımızın sadece bir parçasını oluşturuyor. Bu girişimlerimiz arasında, dünya çapında bir milyon sürücünün yakıttan tasarruf etmesine yardımcı olmayı amaçlayan Shell FuelSave Hedef Bir Milyon kampanyası da bulunuyor. Sürücüler, www.hedefbirmilyon.com adresinde bulunan birçok çevrimiçi oyun yoluyla, yakıttan tasarruf etmelerine ve yakıt masraflarını azaltmalarına yardımcı olacak basit ipuçlarını keşfedebiliyorlar.”

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑