Akaryakıt

Published on Nisan 2nd, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Kalitesiz yakıt kullanımı artıyor!

TESK Genel Başkanı Palandöken: Akaryakıta yapılan zamlar, 10 numara yağa talebi artırıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıta yapılan zamların, 10 numara yağa talebi artırdığını öne sürdü.
Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, akaryakıta üst üste yapılan zamların hem şoför esnafının ”belini büktüğünü” hem de vatandaşların aile bütçesine ek masraflar getirdiğini bildirdi.
Söz konusu zamların, 10 numara yağa talebi artırdığını öne süren Palandöken, şunları kaydetti:
”Akaryakıta zam yapılmakta ama tarifelerde bir artış olmadığı için zar zor evini geçindirmeye çalışan şoför esnafımız zora düşmektedir. Taşımacılığın en büyük maliyeti akaryakıtla birlikte lastik, tamir ve yedek parça fiyatlarında KDV indirimi yapılmalı. Akaryakıt fiyatlarının sürekli artması ile litresi neredeyse üçte bir fiyat olan 10 numara yağın kullanımı artmaktadır.”
Emniyet yetkilileri, yasak olmasına rağmen kullanılan ve 10 numara yağ olarak bilinen yakıtın araçların motor aksamında yangına neden olduğunu belirtiyor. İçeriğindeki solvent sebebiyle aniden parlama özelliği bulunan 10 numara yağlar, otobüs facialarında bugüne kadar çok sayıda insanın canına mal oldu.

Tags:Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑