Akaryakıt

Published on Eylül 27th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Akaryakıta yerli biyodizel ve biyoetanol ilavesi gündemde

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), 2013’ten itibaren akaryakıtta yerli katkı ilavesinin her yıl kademeli olarak artırılmasına ilişkin düzenlemesi çerçevesinde, gerekli olacak biyoetanol ve biyodizel üretimi için öncelikle mısır, kanola ve aspir üretiminin artırılması gerektiği belirtiliyor.
EPDK, geçen hafta aldığı bir kararla, akaryakıta tarımsal ürün katkısını zorunlu hale getirmişti. Yetkililerden alınan bilgiye göre, biyoetanol üretimi için en verimli ve birim alkol maliyeti en düşük bitki şeker pancarı ve mısır, biyodizel üretimi için ise en verimli bitki kanola ve aspir.
Türkiye’nin 2010 yılındaki benzin tüketimi 2,1 milyon ton, motorin tüketimi ise 16 milyon metreküpü geçiyor.
Türkiye’nin yıllık 18 milyon tona yaklaşan şekerpancarı üretimi dikkate alındığında, biyoetanol üretimi açısından sorun bulunmadığını kaydeden uzmanlar, bu ürüne ilişkin fiyatlarda olumsuzluk yaşanmasının beklenmediğini ifade ediyor.
Uzmanlar, biyodizel üretimi için en verimli bitkinin kanola ve aspir olduğunu belirtiyorlar. Yüzde 1’lik karışım için yaklaşık 400 bin ton, yüzde 2’lik karışım için yaklaşık 800 bin ton, yüzde 3’lük karışım için 1,2 milyon ton kanola üretilmesi gerekiyor.
Biyodizel ve biyoetanol üretiminin yeterli düzeyde yapılmasını sağlamak ve söz konusu tarım ürünlerinde spekülatif fiyat artışlarının önüne geçmek için, “sözleşmeli üretim” yapılabileceğini kaydeden yetkililer, bu çerçevede kanola ve aspir üretiminin teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.
Yetkililer, Türkiye’nin yıllık 1,5 milyon ton biyodizel üretimini yapabilecek kurulu kapasitesinin bulunduğunu belirttiler.
AA, haberturk

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑