Akaryakıt

Published on Temmuz 16th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

10 numara yağ için 10 numara cevap!

10 numaralı yağa ÖTV uygulanıp uygulanmayacağı konusu muamma olmaya devam ederken yetkililerden farklı sesler yükseliyor. Dün Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu yağlarla ilgili olarak ÖTV artırımı yapılması gerektiğini savunurken bugün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten ilginç bir açıklama geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının dünkü toplantısında açıkladığı gibi 10 numaralı yağa ÖTV artırımı gibi bir konunun söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Şimşek, “10 numaralı yağ ile ilgili olarak Enerji Bakanımızın yapmış olduğu açıklamayı biz doğru bulmuyoruz. Biz herhangi bir konuda vergi düzenlemesi yapacak olsak bile önceden açıklamayız” dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, makro ekonomik gelişmeler ve bu yılın haziran ve ocak-haziran dönemi merkezi bütçe uygulama sonuçlarını, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. 10 numaralı yağ konusunun bir sorun olduğunu ama bu sorunun vergi yoluyla mı başka enstrümanlarla mı giderileceği konusunu ortak çalışıp, belirleyeceklerini bildiren Şimşek, “Ama bu konuda yarın şuna ÖTV getireceğiz, buna şunu getireceğiz diyemeyiz. Bu ne benim tarzımdır, ne de bunu yararlı buluyorum” diye konuştu.
Bu konudaki problemi çözmek için ortak bir çalışma gerektiğini vurgulayan Şimşek, sadece Maliye Bakanlığının değil, gümrüklerden EPDK’ya, İçişleri Bakanlığından Sahil Güvenliğe kadar bir çok kesimin ortak bir çalışmayla bu mücadeleyi yürütmesi gerektiğini ifade etti.
Bu mücadelenin bir çok boyutu olduğunu bildiren Şimşek, bu konuyu bir problem olarak gördüklerini, bu problemin ölçülmesi için de ilgili kurumlarla yakın çalışacaklarını söyledi.
Yıldız ne demişti? “10 numaralı yağ sorunu için ÖTV artırılmalı”
Yıldız, 10 numaralı yağ sorununa ilişkin olarak da toplam 1 milyon 276 bin ton civarında kullanılan yağ olduğunu, bunun sanayide kullanılan kısmının yaklaşık 276 bin ton olduğunu kaydetti.
Bu yağların hemen hemen 6’da biri sanayide ve doğru yerde kullanıldığını, geri kalan büyük kısmının ise maksadının dışında kullanıldığına dikkati çeken Yıldız, “Burada tek yapılacak şey var. Enerji sektöründe ya da piyasada kullanılıyor olmasına rağmen, bunun ÖTV miktarının artırılıp, sanayide iadesinin yapılmasıdır. Bu konuda Sayın Maliye Bakanımızın da son derece olumlu görüşleri var. Bu düzenleme yapıldıktan sonra maksadının dışında kullananlar için artık böyle bir yola başvuramayacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.
Kaynak: HT Ekonomi’deki “10 numara cevap!” haberinden derlenmiştir (15/07/2011).

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑