Oto Haber

Published on Ağustos 3rd, 2015 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Adım Adım Otonom Sürüş Güvenliğine Doğru…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Otonom sürüş

Bosch geleceğin teknolojileriyle büyüyor

  • Gelişen sürücü Destek Sistemleri pazarı, otonom sürüşe öncülük edecek
  • Bosch, gelecek yıl sürücü destek sistemlerinde bir milyar Avro’luk satış bekliyor
  • Artan otomasyon sayesinde Almanya’da kaza oranlarını üçte bir oranında azaltacak
  • Bosch, geçen yıl ilk kez 50 milyondan fazla surround sensör üretti

Bosch için otonom sürüş bir hayal değil. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Dirk Hoheisel, “Sürücü destek sistemlerinde gelişen pazar, otonom sürüşe öncülük edecek. 2016 yılında Sürücü Destek sistemleri alanındaki satışlarımız bir milyar Avro’yu aşacak ” dedi. Bosch’un bu alandaki satışları her yıl üçte bir oranında artış gösteriyor. Sistem tedarikçisi ve dünyanın en büyük otomotiv tedarikçilerinden birisi olarak Bosch, özellikle geniş ürün portföyünün avantajından yararlanıyor.

Güç aktarım mekanizmasından bağlanabilirliğe – Bosch, her şeyi tek bir kaynaktan sunuyor

Bosch, otonom sürüş için ihtiyaç duyulan tüm teknolojilerini bir arada sunmasının avantajıyla pazarda fark yaratıyor. Bunların arasında sadece güç aktarım organları, frenler ve direksiyon değil, aynı zamanda navigasyon sistemleri ve aracın içinde ve dışında yer alan bağlanabilirlik çözümleri yer alıyor. Hoheisel’in söylediği gibi: “Bosch, münferit parçalardan sistemin tamamına kadar her şeyi geliştiriyor.” Örneğin, Bosch, sürücü desteksistemleri için 50 milyondan fazla surround sensör satarak geçtiğimiz yıl yeni bir rekor kırdı. 2014 yılında, satılan radar ve video sensör sayısı ikiye katlandı ve 2015 yılında da aynı derecede satış bekliyor. ACC adaptif seyir kontrolü gibi sistemlerde kullanılan radar sensörleri söz konusu olduğunda Bosch, dünya genelinde pazar lideri. On milyonuncu radar sensörünün (77 GHz) bu sene seriye katılması bekleniyor.

Bosch’ta sürücü destek sistemleri konusunda yaklaşık 2.000 mühendis çalışıyor

Bosch’un bu alanda istihdam ettiği çalışanların sayısı, şirketin yükselen başarısının bir göstergesidir. Şu anda yaklaşık 2.000 mühendis, Bosch’ta sürücü destek sistemlerinin daha fazla geliştirilmesi konusunda çalışmalar yürütüyor. Bu, çalışan sayısında sadece iki yıl öncesine oranla 700 kişilik bir artış olduğu anlamına geliyor. Sürücü destek sistemleri, otonom sürüş için bir dayanak görevi görüyor. Bugün bile sürücülerin şerit değiştirmesine, şeritte kalmasına ve bir engelle karşılaştığında fren yapmasına yardımcı oluyorlar. Ancak gelişme burada kalmıyor: Avrupalı bir otomobil üreticisi artık sadece kaçış manevraları ve karşı yönden gelen trafiğe doğru hatalı dönüşü engellemeye yönelik destek sistemleri değil, bunlara ek olarak Bosch yoğun trafik destek sistemini de içeren araçların üretimini sağlıyor. Hoheisel, “Kendi kendine sürüş yapan otomobillere doğru ilerlerken, pek çok yeni sürücü destek sistemine de öncülük ediyor olacağız.” dedi. Bosch’un bunlardan elde ettiği deneyim, direkt olarak otonom sürüşün geliştirilmesine aktarılacak ve ciddi bir ivme kazanılacak.

2020 yılında otomobiller otoyollarda kendi kendilerini sürüyor olacak – aynı Bosch prototiplerinin 2013 yılının başından beri Almanya’da A81’de ve ABD’de Interstate 280’de yapmış olduğu gibi. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için yasal çerçevenin, teknolojik gelişmelerin hızına yetişmesi gerekecek. Hâlihazırda, sürücülerin her zaman için araçlarının kontrolünü sağlamaları gerektiğini zaruri kılan 1968 tarihli Viyana Karayolu Trafik Sözleşmesi ile getirilen yasal bir kısıtlama bulunmaktadır. Bir başka ifadeyle, yüksek derecede otonom sürüş henüz yasal değil. Yine de hem Almanya hem de diğer pek çok ülke için geçerli olmak üzere, yönetmeliklerde değişikliklerin meydana gelebileceği yönünde işaretler bulunmakta. Olasılıklardan bir tanesi, sürücünün istediği zaman engel olabildiği veya devre dışı bırakabildiği sürece otonom sürüşe izin verebilir. Bu istisnaya izin vermek üzere yönetmeliklerin ne şekilde revize edileceği konusunda tartışmalar sürüyor. Ancak onay bir başka engele neden oluyor: mevcut yöntemler kullanıldığında, otomatik pilot sisteminin üretimine başlamadan önce milyonlarca kilometrelik testi tamamlaması gerekiyor. Bosch, bu konuda da yeni yaklaşımlar konusunda çalışmalar yürütüyor.

Otonom sürüş güvenliği, verimliliği ve konforu arttırıyor

Bosch için otonom sürüş, karayolu trafiğini daha güvenli bir hale getirmek anlamına geliyor. Her yıl dünyada tahmini 1,3 milyon insan karayolu kazalarında hayatını kaybediyor. Vakaların yüzde 90’ınında, kazanın nedeni insan hatasıdır. Hoheisel, “Kritik trafik durumlarında, doğru destek hayatları kurtarabilir” diyor. Bosch kaza raporu, sadece Almanya’da üçte bir oranında olmak üzere, otomasyonun arttırılmasının kaza oranlarını çok düşük oranlara indirilebileceği tahmininde bulunuyor. Otonom sürüş, karayolu trafiğini daha güvenli bir hale getirmenin yanı sıra, aynı zamanda çok daha etkin bir hale getiriyor. ABD’de gerçekleştirilen çalışmalar, otobanlarda kestirimci sürüş stratejilerinin uygulanmasının, yüzde 39 oranında bir yakıt tasarrufu ile sonuçlanabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, otomatik pilotlu otomobil tamamen yeni bir sürüş deneyimi sunuyor – hareket halindeyken eviniz haline geliyor.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑