Oto Haber

Published on Eylül 27th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

65’lik Chevrolet yollarda

Özdemir Erdinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1946 model otomobilin aynı yıl ABD’den İzmir’e gemiyle getirildiğini ve burada dönemin Chevrolet acentesi tarafından Denizli’deki ilk sahiplerine satıldığını belirtti.

Otomobilin uzun yıllar dolmuş olarak çalıştırıldığını dile getiren Erdinç, aracın daha sonra da turist gezdirmede kullanıldığını söyledi.

Erdinç, otomobilin 15 yıl kadar bir fabrikanın deposunda kullanılmaz halde kaldığını da ifade ederek, kendisinin bu otomobilden 10 yıl önce haberinin olduğunu, evrakının tamamlanmasının ardından da 3 yıl önce satın aldığını dile getirdi.

Otomobili İstanbul’a getirdikten sonra da 2 yıl tamir ve bakım işlerini gerçekleştirdiğini, değişen tüm parçalarını orijinal olarak ABD’den getirttiğini anlatan Erdinç, “Tamamen orijinal olan otomobilim, Türkiye’de de tek. Başka örneği yok. Araştırdım Avrupa’da da bu modelden hiç yok” şeklinde konuştu.

Erdinç, motoru da iyi durumda olan otomobilin 100 kilometre hız yapabildiğini söyledi.

Emekli tır şoförü Erdinç, yaklaşık 50 yıldır klasik otomobillerle ilgilendiğini de kaydederek, “Klasik otomobiller benim tutkum” dedi.

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği üyesi de olan Erdinç, pek çok klasik otomobili satın alıp üzerinde yıllarca uğraştığını, bunun hobisi olduğunu belirterek, ticari bir amacının olmadığını, bu otomobilleri yeniden yollarda görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ahşap gövdeye sahip Chevrolet Suburban Woody, 65 yaşında olmasına rağmen tüm orijinalliği ile yolları kat etmeye devam ediyor.

AA, haber7

 

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑